Drukuj

MUZYKA KAMERALNA W URLACH

 Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej

24 czerwca 2012, godz. 18.00

 
Wykonawcy: 

Męski Zespół Wokalny KAIROS pod dyr. Borysa Somerschafa

 
Program:

Muzyka cerkiewna

OTCZE NASZ – N. Kędrów

NYNIE SIŁY NIEBIESNYJA - G. Lwowski

BŁAŻEN MUŻ – Anonim na melodię kijowskiego rozpieśwu

TIEBIE POJEM – W. Kalinnikow

 

Śpiewy ormiańskie:

HOROWEL - ludowa pieśń obrzędowa (solo: A. Martirosyan)

SURB ASTAWAC („Święty Boże”)- Anonim (XI w.), opr. Komitas Wardapet

JA DLA CIEBIE - ludowa pieśń miłosna (solo: A. Martirosyan)

JERKEIN JEW ASEIN („Śpiewali i mówili”) - Anonim VII-VIII w., opr. Komitas Wardapet

CZARNE CHMURY - ludowa pieśń miłosna (solo: A. Martirosyan)

HORHURD HORIN („O głęboka tajemnico...”) - Chaczatur Taronetsi, (XII w.),

 

Śpiewy gruzińskie:

AHDGOMISA DHE ARS („Zmartwychwstania dzień”) - Król Gruzji Dmitros I (XII-XIII w.)

SZEN CHAR WENACHI („Tyś jest winnicą”)- Anonim, tekst: Król Gruzji Dmitros I (XII-XIII w.)

HMERTO („Panie miłościwy”) - pieśń obrzędowa

 

Śpiewy hebrajskie

D’ROR YIKRA („Wolność zawoła da syna i córki”) - tekst: Dunasz Ben Lawrat (X w.), muz.: Jehezkel Braun

SZALOM ALEJCHEM - pieśń szabasowa

JERUSZALAIM SZEL ZACHAW - Naomi Shemer

 

Męski Zespół Wokalny „KAIROS” - powstał w 1999 roku. Jest jednym z nielicznych zespołów w Polsce wykonujących piękną i  tajemniczą muzykę kościołów Wschodu oraz jedynym, który od kilkunastu lat specjalizuje się w wykonywaniu dawnych śpiewów liturgicznych i ludowych Armenii, Gruzji i Grecji. Zespół wykonuje również utwory polskie, hebrajskie, a także pieśni wywodzące się z tradycji wokalnych Europy Zachodniej czy negro spirituals. Kairos chętnie angażuje się w niecodzienne eksperymenty artystyczne, których przykładem mogą być koncerty z towarzyszeniem oryginalnych, orientalnych instrumentów perkusyjnych, strunowych i dętych, takich jak: bębny afrykańskie i arabskie, bombardy, ud, zurna, r’bab, czy lira korbowa. W 2010 roku Zespół przygotował autorski program artystyczny „Pieśń Wieczności” z towarzyszeniem wybitnych instrumentalistów z Tytusem Wojnowiczem na czele. Projekt miał na celu z jednej strony prezentowanie mało znanego w Polsce repertuaru wokalistyki Wschodu i Zachodu, z drugiej zaś – poszukiwanie uniwersalnego języka muzycznego adresowanego do szerokiego kręgu słuchaczy.

“KAIROS” posiada bogate doświadczenie sceniczne. Zespół występował na wielu prestiżowych polskich i zagranicznych estradach, m.in. w Filharmoniach: Narodowej, Bydgoskiej, Białostockiej, Lubelskiej, w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, w Kościele Mariackim w Krakowie, w Katedrze “Berliner Dom” w Berlinie, w College des Bernardines w Paryżu, w Ambasadzie RP w Antwerpii, katedrze ormiańskiej we Lwowie i wielu innych. Był gościem licznych festiwali i konkursów, m.in.

 •       Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej “Song of Song’s” w Toruniu (2001)
 •       V Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi (2006)

 • XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce (2000, 2005, 2011) - pierwsza nagroda w swojej kategorii,

 • XV Międzynarodowego Festiwalu Filharmonii Bydgoskiej „Musica Antiqua Europae Orientalis” (2009)

 • XI Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie (2002, 2010, 2011)

 • VI Festiwalu „Pax et Bonum per Musicam” we Wrocławiu (2009)

 • X Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” (2009)

 • X Międzynarodowego Festiwalu „Salezjańskie Lato Muzyczne” w Przemyślu (2010)

 • VII Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego "Wschód - Zachód - Zbliżenia" w Radomsku

 • IV Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka Świata” w Pabianicach (2010)

             i wielu, wielu innych.

„KAIROS" brał także udział w nagraniu muzyki do filmu „Wiedźmin" (w reż. M. Brodzkiego) skomponowanej przez G. Ciechowskiego i wydanej na płycie CD przez firmę Pomaton EMI w 2001 r. Ze względu na swe oryginalne brzmienie został zaproszony przez firmę Sony Music Poland do udziału w nagraniu piosenki pt. "Powoli, spokojnie" (w wyk. Fiolki Najdenowicz) promującej film „Quo Vadis" (w reż. J. Kawalerowicza) oraz uczestniczył w realizacji teledysku do piosenki „Co ma przeminąć to przeminie” w wykonaniu Michała Bajora, promującej ten sam film.

Zespół, przy wsparciu finansowym Radia Lublin i Fundacji J&S Pro Bono Poloniae, nagrał również własną płytę pt. “O głęboka tajemnico…” zawierającą śpiewy cerkiewne oraz ludowe i liturgiczne pieśni ormiańskie i gruzińskie. W 2009 roku KAIROS rozpoczął współpracę z Fundacją ORANGE. Współpraca ta zaowocowała cyklem koncertów w College des Bernardins i kilku innych miejscach w Paryżu. W 2010 r. KAIROS miał zaszczyt wystąpić dla Jego Świątobliwości Bartłomieja I, Arcybiskupa Konstantynopola. Brał także udział w międzynarodowym cyklu koncertów "De Bestanden" we Flandrii Zachodniej, upamiętniającym bożonarodzeniowe rozejmy zawierane przez żołnierzy obu frontów podczas I wojny światowej.

Śpiewacy "KAIROS" wywodzą się z lubelskiego Zespołu Wokalnego „In Corpore”, który działał w Lublinie w latach 1992-1997 pod dyrekcją Borysa Somerschafa. Zespół dał wiele koncertów, m. in.:

 • Koncerty Królewskie w Warszawskich Łazienkach
 • Letni Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kazimierzu Dolnym,
 • Międzynarodowe Dni Muzyki Chóralnej w Lublinie
 • Festiwal „Muzyka – Zabytki – Plastyka. Lublin’95”
 • Koncerty Galowe w Katedrze Radomskiej,
 • w Kościele O.O. Bernardynów w Krakowie,
 • w Kościele św. Anny w Warszawie
 • na Nieustającym Festiwalu Gitarowym - Lublin’96

Zespół w latach 1995 i 1996 został laureatem Ogólnopolskiego Turnieju Chórów „Legnica Cantat” i zdobył cenne nagrody: II Programu Polskiego Radia za najlepszą emisję i dwukrotnie - wyróżnienie dla najlepszego chóru składającego się z osób pracujących. W 1996 r. grupa zrealizowała szereg nagrań dla II Programu PR, wielokrotnie emitowanych na jego falach. W 1997 roku, Zespół zdobył Certyfikat Klasy Międzynarodowej, z oceną Bardzo Dobrą na Międzynarodowym Konkursie Chórów Kameralnych w Marktoberdorf w Niemczech.

Działalność Zespołu od lat spotyka się z szerokim zainteresowaniem mediów. O zespole powstało wiele artykułów prasowych: m.in. w „Polityce”, „Newsweeku”, „Gazecie wyborczej”, „Kurierze lubelskim” i „Dzienniku wschodnim”, i innych; powstały audycje radiowe i reportaże telewizyjne: m.in. „Swojskie klimaty” (TVP 4), „Pieśń Wieczności” (TVP 3) oraz „Źródło” (program II. PR).

BORYS SOMERSCHAF - dyrygent, kompozytor, wokalista, aranżer. Urodził się w Moskwie w 1968 roku, a od 1992 roku mieszka w Polsce i na stałe związany jest z Lublinem. Edukację muzyczną rozpoczął w 1975 roku, w kształcącej dyrygentów i wokalistów Chłopięcej Szkole Chóralnej im. A. Swiesznikowa. W latach 1986-1991 studiował dyrygenturę chóralną na Wydziale Wokalnym w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie (u profesora B. Tewlina). Następnie, jako stypendysta Rządu RP, ukończył dwa wydziały Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie: Wydział Wychowania Muzycznego w klasie dyrygentury chóralnej profesora Józefa Boka oraz Wydział Kompozycji u profesora Zbigniewa Bagińskiego.

Od wielu lat związany z Lublinem. W latach 1991-1997 był dyrygentem zespołu wokalnego „In Corpore”, a od 1999 roku prowadzi Męski Zespół Wokalny „KAIROS”.

Jest autorem muzyki do wielu spektakli teatralnych, filmów dokumentalnych i seriali telewizyjnych. Współpracował m.in. z:

Teatrem „Provisorium” i Kompanią „Teatr” z Lublina - przedstawienia: „Ferdydurke”, „Sceny z życia Mitteleuropy”, „Do piachu”

Teatrem Współczesnym w Szczecinie - „Porucznik z Inishmore”

Teatrem im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze - „Dialogi o zwierzętach”, „Romeo i Julia”

Teatrem im. J. Kochanowskiego w Opolu - „Żabia królowa”

Studiem Buffo i Laboratorium Dramatu w Warszawie - „Agata szuka pracy”

Teatrem Współczesnym w Warszawie - „Wszystko w ogrodzie”

Teatrem Studyjnym w Łodzi - „Ja, Ferdydurke”

Teatrem Polskim we Wrocławiu - „Chiny”

W latach 1997-2001, jako kierownik chóru i zespołu solistów, uczestniczył w nagraniach polskich wersji filmów dla dzieci: „Anastazja”, „Mulan”, „Książe Egiptu”, „Toy Story II”, „Król Lew II”, „Pocachontas II”, „Bambi”, „Dzwonnik z Notre Dame”, „Grinch”, „Piękna i Bestia” i innych. Komponował również muzykę do seriali telewizyjnych: "Klasa na obcasach" (TVP), "Miodowe lata" (TV Polsat) oraz do wielu programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych.

Jako wokalista specjalizuje się w wykonaniach XIX i XX-wiecznych romansów rosyjskich. Wydał dwie autorskie płyty: „Śnił mi się sad – Najpiękniejsze romanse rosyjskie” (2005) i „Powiedz czemu…” (2010). Jako wokalista, aranżer i dyrygent uczestniczył również w nagraniach kilkunastu płyt z polską muzyką klasyczną m.in. zespołów muzyki dawnej Cantus Firmus i Ars Nova, Chóru Warszawskiej Opery Kameralnej, Chóru SGH i Męskiego Zespołu Wokalnego „KAIROS”. Brał również udział w nagraniach muzyki do filmów („Quo Vadis” w reż. Jerzego Kawalerowicza, „Wiedźmin” w reż. Marka Brodzkiego) oraz płyt Grzegorza Ciechowskiego, Zbigniewa Preisnera, Bajmu, Jacka Kaczmarskiego czy Michała Bajora.

Borys Somerschaf jest dwukrotnym laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Lublina „Za znaczące osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki” oraz Nagrody Kulturalnej Marszałka Województwa Lubelskiego.

plakat
plakat plakat
Kairos 01
Kairos 01 Kairos 01
Kairos 02
Kairos 02 Kairos 02
Kairos 03
Kairos 03 Kairos 03
Kairos 04
Kairos 04 Kairos 04
Kairos 05
Kairos 05 Kairos 05
Kairos 06
Kairos 06 Kairos 06
Kairos 07
Kairos 07 Kairos 07
Kairos 08
Kairos 08 Kairos 08
Kairos 09
Kairos 09 Kairos 09
Kairos 10
Kairos 10 Kairos 10
Kairos 11
Kairos 11 Kairos 11
Kairos 12
Kairos 12 Kairos 12
Kairos 13
Kairos 13 Kairos 13

 Powrót