IV FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ W URLACH

 

Borys Somerschaf z zespołem
w programie
ROMANSE ROSYJSKIE

Czwartek, 25 lipca 2013, godz. 18:00
Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Urlach, ul. Piękna 8   plakat

Wykonawcy:
Borys Somerschaf – śpiew
Sergiusz Fendak – skrzypce
Jakub Niedoborek – gitara
Paweł Sójka – akordeon
Włodek Wargocki – kontrabas

Program:

Boris Fomin /muz./, Konstantin Podrewskij /sł./
Dorogoj dlinnoju

Fiodor Sadowskij /muz./, Jakow Połonskij /sł./
Pieśń cyganki

Władimir Sidorow /muz./, Andriej Szmuljan /sł./
Drużba

Nikołaj Fomin /muz./, Paweł German /sł./
Tolko raz

Wadim Kozin /muz., sł./, Jelena Biełogorodzkaja /muz./
Osień

Melodia ludowa
Mileńkij ty moj

Wadim Kozin /muz./, Jakow Jadow /sł./
Lubuszka

Wadim Kozin /muz./, Jakow Jadow /sł./
Smiejsia gromcze wsiech

Nikołaj Paszkow /muz., sł./
Nie ujeżdżaj, ty moj gołubczik

Emil Waldtejfel /muz./, Sergiej Gerdel /sł./
Miłaja

Konstantin Listow /muz./, Paweł Arski /sł./
W parkie „Czair”

Nikołaj Zubow /muz., sł./
Pobud’ so mnoju

Oskar Strok /muz., sł./
Skażitie, poczemu

Iwan Wasiljew /muz./, Apołłon Grigorjew /sł./
Dwie gitary

BORYS SOMERSCHAF jest dyrygentem, kompozytorem, wokalistą i aranżerem. Urodził się w Moskwie 5 kwietnia 1968 roku w rodzinie o polskich korzeniach. Od ponad 20 lat mieszka w Warszawie. Edukację muzyczną rozpoczął w 1975 r., w kształcącej dyrygentów i wokalistów Chłopięcej Szkole Chóralnej im. A. Swiesznikowa. Już jako 8-letni chłopiec wyjeżdżał w trasy koncertowe, a od 14 roku życia kształcił się jako dyrygent chóru. Debiut dyrygencki odbył w 1985r. w Filharmonii w Swierdłowsku (obecnie Jekaterinburg). W latach 1986-1991 studiował dyrygenturę chóralną na Wydziale Wokalnym w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie u profesora B. Tewlina. W latach 1991-1996 jako stypendysta Rządu RP, ukończył dwa wydziały Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie: Wydział Wychowania Muzycznego w klasie dyrygentury chóralnej profesora Józefa Boka oraz Wydział Kompozycji u profesora Zbigniewa Bagińskiego. Głównym polem aktywności artystycznej jest działalność dyrygencka i muzyka chóralna. W okresie moskiewskim, latach 1975-1986 był członkiem Chóru Chłopięcego im. A. Swiesznikowa, z którym koncertował na najbardziej prestiżowych scenach Rosji, brał udział w nagraniach w profesjonalnych studiach Radio i TV oraz w wielu trasach koncertowych na całym obszarze byłego ZSRR. W latach 1986-1991 jako chórmistrz prowadził Moskiewski Chór Młodzieży i Studentów, z którym uczestniczył w wielu renomowanych rosyjskich festiwalach i konkursach oraz odbył trasy koncertowe po byłym ZSRR, Niemczech i Hiszpanii. Po przyjeździe do Polski, w latach 1991-1997, był dyrygentem i kierownikiem artystycznym Zespołu Wokalnego „In Corpore”. Zespół został laureatem Ogólnopolskiego Turnieju Chórów „Legnica Cantat” i zdobył cenne nagrody: II Programu Polskiego Radia za najlepszą emisję i dwukrotnie – wyróżnienie dla najlepszego chóru składającego się z osób pracujących.
W 1996 r. grupa zrealizowała szereg nagrań dla II Programu PR, a rok później uzyskała Certyfikat Klasy Międzynarodowej, z oceną Bardzo Dobrą na Międzynarodowym Konkursie Chórów Kameralnych w Marktoberdorf w Niemczech. W latach 1991-1994, jako baryton Somerschaf był również członkiem Zespołu Muzyki Dawnej „Cantus Firmus”, z którym brał udział w wielu koncertach, konkursach, nagraniach i trasach koncertowych. W latach 1996-1998 był także dyrygentem Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1999 roku Borys Somerschaf jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym Męskiego Zespołu Wokalnego „KAIROS”. Jest także autorem muzyki do wielu spektakli teatralnych, filmów dokumentalnych i seriali telewizyjnych. Współpracował m.in. z: Teatrem „Provisorium” i Kompanią „Teatr” z Lublina – przedstawienia: „Ferdydurke”, „Sceny z życia Mitteleuropy”, „Do piachu”; Teatrem Współczesnym w Szczecinie – „Porucznik z Inishmore”; Teatrem im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze – „Dialogi o zwierzętach”, „Romeo i Julia”; Teatrem im. J. Kochanowskiego w Opolu – „Żabia królowa”; Teatrem Polskim we Wrocławiu – „Chiny”; Studiem Buffo i Laboratorium Dramatu w Warszawie – „Agata szuka pracy”; Teatrem Współczesnym w Warszawie – „Wszystko w ogrodzie”; Teatrem Studyjnym w Łodzi – „Ja, Ferdydurke”. W latach 1997-2001, jako kierownik chóru i zespołu solistów, uczestniczył w nagraniach polskich wersji filmów dla dzieci: „Anastazja”, „Mulan”, „Książę Egiptu”, „Toy Story II”, „Król Lew II”, „Pocahontas II”, „Bambi”, „Dzwonnik z Notre Dame”, „Grinch”, „Piękna i Bestia” i innych. Komponował również muzykę do seriali telewizyjnych: „Klasa na obcasach” (TVP), „Miodowe lata” oraz do wielu programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych. Jako wokalista specjalizuje się w wykonaniach XIX i XX-wiecznych romansów rosyjskich. Wydał dwie autorskie płyty: „Śnił mi się sad – Najpiękniejsze romanse rosyjskie” (2005) i „Powiedz czemu…” (2010). Jako wokalista, aranżer i dyrygent uczestniczył również w nagraniach kilkunastu płyt z polską muzyką klasyczną m.in. zespołów muzyki dawnej Cantus Firmus i Ars Nova, Chóru Warszawskiej Opery Kameralnej, Chóru SGH i Męskiego Zespołu Wokalnego „KAIROS”. Brał również udział w nagraniach muzyki do filmów („Quo Vadis” w reż. Jerzego Kawalerowicza, „Wiedźmin” w reż. Marka Brodzkiego) oraz płyt Grzegorza Ciechowskiego, Zbigniewa Preisnera, Bajmu, Jacka Kaczmarskiego czy Michała Bajora. Koncertuje w Polsce i za granicą. Śpiewał m.in. w Filharmonii Lubelskiej, Kaliskiej, Opolskiej, Łódzkiej czy Pomorskiej, w Studiu TVP w Łodzi, Klubie „Blue Note” w Poznaniu, czy na Uniwersytecie Gdańskim.
Jest trzykrotnym laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Lublina „Za znaczące osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki” oraz dwukrotnym laureatem Nagrody Kulturalnej Marszałka Województwa Lubelskiego.

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content