Program koncertu
Jacek Grudzień – Drzewa
Maciej Zieliński – Alone in a crowd
Paweł Mykietyn – Sonatina für Alina
Alina Mleczko – Tybet
Alina Mleczko/Trad. – Matulu moja
Alina Mleczko – Muzyka bez tytułu
Alina Mleczko – saksofony sopranowy i altowy
Alina Mleczko polska saksofonistka–solistka. Debiutowała w Filharmonii Narodowej w 1995 roku na Festiwalu Kultury Latynoamerykańskiej wykonaniem Fantazji Hectora Villa–Lobosa. W 1996 roku wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień prawykonaniem Concerto per Sassofono Soprano a Archi Jacka Grudnia również w Filharmonii Narodowej.
Wydała osiem albumów z nagraniami koncertów saksofonowych i autorskimi programami. Wzięła udział w nagraniach kilkudziesięciu wydawnictw płytowych jako kameralistka. Jej solowe wykonania wydane są na płytach monograficznych z muzyką takich kompozytorów jak: Paweł Mykietyn, Grażyna Pstrokońska–Nawratil, Jacek Grudzień czy Edward Sielicki. Posiada w dorobku liczne nagrania jako muzyk orkiestrowy m.in. z Operą i Filharmonią Podlaską, Filharmonią Narodową, Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Polskiego Radia, Orkiestrą Aukso oraz liczne wydawnictwa z muzyką ethno i muzyką improwizowaną. Jej solowe albumy trzykrotnie nominowane były do nagrody fonograficznej Fryderyk. Otrzymała nagrodę magazynu muzycznego Classica we Francji za płytę Sjesta, a także wyróżnienie Rewelacja Audio Video za płytę Fiesta. Już w pierwszych latach artystycznej kariery amerykański fachowy magazyn „Saxophone Journal” poświęcił jej artykuł monograficzny w numerze poświęconym najwybitniejszym saksofonistkom świata .
Jako solistka koncertuje z najlepszymi polskimi orkiestrami m.in. Sinfonia Varsovia, z którą odbyła turnée po Niemczech (2010) z Koncertem na saksofon i orkiestrę smyczkową Aleksandra Głazunowa. Koncertowała również z orkiestrami Filharmonii Kijowskiej, Radia Duńskiego, Capella Istropolitana z Bratysławy, występując w wielu krajach Europy, a także w USA.
Współpracowała z wybitnymi dyrygentami, takimi jak: Jacek Kaspszyk, Roman Kofman, Hermann Breuer, Kazimierz Kord, Wojciech Rajski, Michał Dworzyński, Paweł Kotla, Jose Maria Florencio. Artystka ma na koncie wiele prawykonań utworów jej dedykowanych. W kwietniu 2016 roku wystąpiła w Filharmonii Narodowej z napisanym specjalnie dla niej koncertem Hanny Kulenty–Majoor. Angażuje się w projekty z muzyką improwizowaną, jazzem i ethno. W listopadzie 2016 zadebiutowała z własnym projektem Alina Mleczko Trance Fusion w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
Prowadzi klasy saksofonu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku).
Posiada tytuł doktora habilitowanego.