XI Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach

Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury w Urlach
Mazowiecki Instytut Kultury

KAMERALISTYKA
W GITAROWEJ ODSŁONIE

Wykonawcy:

ERLENDIS QUARTET
Kwartet gitarowy
Anna Krupa
Adrian Furmankiewicz
Wojciech Jurkiewicz
Karol Mruk

Sobota, 8 sierpnia 2020 r., godz. 18.00
w Kościele Parafialnym w Urlach,
ul. Piękna 8

Dofinansowano ze środków
Narodowego Centrum Kultury
w ramach programu Kultura-Interwencje 2020

Program:

Luigi Boccherini (1743–1805) – Introdukcja i Fandango (oprac. Jeremy Sparks)
Johann Sebastian Bach (1685–1750) – Preludium i Fuga cis-moll, BWV 849 (oprac. Erlendis Quartet)
Isaac Albéniz (1860–1909) – Tango
Antonin Dworzak (1841–1904)
– Tańce słowiańskie (oprac. Erlendis Quartet)
– Dumka op. 72 nr 2
– Furiant op. 46 nr 8
Johann Sebastian Bach (1685–1750) – Preludium i Fuga nr 22 b-moll, BWV 867 (oprac. Torsten Borbye Nielsen)
Antoine de L’hoyer (1768–1852) – Aria, Wariacje i Dialog
Franz Schubert (1797–1828) – Ständchen (oprac. Vladimir Slavskii)
Ernesto Lecuona (1896–1963)
– Suita Andalucia (oprac. Erlendis Quartet) I.
– Cordoba
– Andalucia
– Gitanerias
– Malaguena

ERLENDIS QUARTET

Polski kwartet gitarowy, który w niecałe pięć lat od swojego powstania stał się uznanym, najczęściej nagradzanym zespołem tego typu w historii. Zasłynął, zdobywając istotne laury konkursowe oraz dzięki licznym, znakomitym koncertom na całym świecie. Recenzje podkreślają wręcz telepatyczne porozumienie zespołu, ich unikalną muzykalność oraz emocjonalność artystycznych kreacji.
Członkowie Erlendis Quartet zawsze traktowali konkursy jako zło konieczne, a udział w nich jako wymóg dzisiejszego rynku muzycznego. Ta postawa przyniosła nadspodziewanie dobre efekty, jak 1 miejsce w Konkursie Muzyki Kameralnej Programu Drugiego Duńskiego Radia (Dania, 2017), 1 miejsce w Międzynarodowym Konkursie Zespołów IEC GFA (USA, 2017), 1 miejsce i Nagrodę Publiczności w Konkursie Muzyki Kameralnej w Aschaffenburgu (Niemcy, 2016), Nagrodę Specjalną w Konkursie Muzyki Kameralnej Orlando (Holandia, 2016) oraz wiele innych nagród. Do dziś kwartet odwiedził z koncertami USA, Kanadę, Niemcy, Włochy, Holandię, Hiszpanię, Szwecję, Łotwę, Ukrainę, występuje także regularnie w Polsce i w Danii. W języku islandzkim „Erlendis” oznacza poza granicami. Znajduje to swoje odbicie w filozofii zespołu, który sięga po bardzo różnorodną muzykę, nie ograniczając swojej wyobraźni.
Erlendis Quartet powstał w 2013 roku na Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie Anna Krupa, Adrian Furmankiewicz, Karol Mruk i Wojciech Jurkiewicz studiowali pod kierunkiem Łukasza Kuropaczewskiego. W rok po założeniu zespołu do grona jego pedagogów dołączył Karol Marianowski, wiolonczelista Penderecki Piano Trio. W latach 2015-2017 członkowie kwartetu studiowali w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze na podyplomowych studiach z zakresu muzyki kameralnej pod kierunkiem Jespera Sivebaeka (Scandinavian Guitar Duo) oraz Tima Frederiksena (mentor Danish String Quartet). Zespół ukończył studia w listopadzie 2017 roku, uzyskując najwyższą ocenę. Przez lata swoich studiów muzycy Erlendis Quartet mieli lekcje z członkami wybitnych zespołów kameralnych, takich jak Artemis Quartet, Belcea Quartet, Vogler Quartet, Faure Quartet, Lafayette String Quartet, Berlin Piano Trio oraz z artystami legendarnych wytwórni, takich jak Deutsche Grammophon lub EMI.
Zespół jest wspierany przez firmę SAVAREZ – producenta strun do gitary klasycznej oraz Audiostację – polskiego dystrybutora mikrofonów DPA. Erlendis Quartet był nagradzany stypendiami przez Fundację Idella, Fundację Cultura Animi oraz Królewską Akademię Muzyczną w Kopenhadze.

1 thoughts on “Kameralistyka w gitarowej odsłonie”

  1. Pingback: Muzyka kameralna, 2020 - Stowarzyszenie kultury w Urlach

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content