Koncert zatytułowany Św. Jan Paweł II – Przesłanie i Inspiracje nawiązuje bezpośrednio do ustanowienia przez Sejm RP roku 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. 18 maja bieżącego roku obchodziliśmy stulecie urodzin Karola Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II, „naszego wielkiego rodaka zasłużonego w walce o wyzwolenie Polski spod jarzma komunizmu” – głosi uchwała.
Święty Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w historii Polski i Europy. W Jego nauczaniu znajdujemy to, co w naszych dziejach najważniejsze. Był człowiekiem pokoju i nadziei. Z niespotykaną pogodą i miłością, ale też niezwykłą siłą i pewnością wskazywał całemu światu, wszystkim ludziom, każdemu człowiekowi, jak czynić życie bardziej ludzkim.
Wybitni artyści polskiej sceny, zainspirowani nauczaniem Świętego Jana Pawła II, stworzyli program koncertu pt. Św. Jan Paweł II – Przesłanie i Inspiracje, którego istotą są teksty – fragmenty wypowiedzi Św. Jana Pawła II adresowane do młodzieży przy różnych okazjach i w różnym czasie Jego pontyfikatu. Ojciec Święty szczególną troską darzył młodzież stanowiącą o przyszłości naszego narodu i jej wychowanie. W scenariuszu koncertu dominują fragmenty wypowiedzi Św. Jana Pawła II kierowane do młodzieży w trakcie polskich pielgrzymek, na Światowych Dniach Młodzieży we Francji oraz na spotkaniu ekumenicznym w Asyżu. Pomimo upływu wielu lat słowa Świętego Jana Pawła II są nadal aktualne i bardzo ważne dla nas. Mówią o uniwersalnych zagadnieniach i problemach tyczących człowieka: o sensie życia, o wolności, o prawdzie, o pracy, o dobru człowieka, o tolerancji, o kulturze współczesnej, o poszanowaniu drugiej osoby i innych rudymentarnych wartościach.
Słowo i muzyka tworzą w koncercie integralną całość. Teksty recytowane przez Halinę Łabonarską osadzone są w warstwie muzycznej stanowiącej połączenie nurtów zarówno klasycznych, sakralnych, jak i jazzowych. Zaprezentowana zostanie m.in. muzyka Fryderyka Chopina, sakralna (Ave Maria), znane pieśni kościelne (Panie dobry jak chleb, Barka) w autorskim, jazzowym opracowaniu wykonawców.
HALINA ŁABONARSKA – aktorka. Jest absolwentką liceum pedagogicznego w Gdańsku i Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. Aktorka scen warszawskich, współpracowała z wybitnymi reżyserami, takimi jak Holoubek, Dejmek, Grzegorzewski, Łomnicki. Jest odtwórczynią ponad 160 ról teatralnych i filmowych, laureatką wielu nagród na festiwalach w Kaliszu, Gdańsku, Opolu, Kołobrzegu, Sopocie, Poznaniu. W kolejnych latach była aktorką warszawskiego Teatru Ateneum, Teatru na Woli, Teatru Polskiego w Warszawie. Obecnie występuje w stołecznym Teatrze Dramatycznym. Zdobyła wiele nagród za wybitne role w sztukach współczesnych autorów. W latach 2017–2018 występowała w głównej roli w serialu Korona królów, grając królową Jadwigę Bolesławównę. Jest laureatką wielu nagród filmowych i teatralnych: Nagrody za pierwszoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, Nagrody im. Ireny Solskiej, Nagrody Feniks 2019 za wybitną interpretację odcinków Dzienniczka Św. Faustyny wydanych w formie audiobooka, Wielkiej Nagrody Festiwalu Dwa Teatry. Za zasługi dla kultury otrzymała „Złoty Medal Gloria Artis”, a także, z rąk ministra kultury, Doroczną Nagrodę MKiDN w kategorii Teatr.
LAURA RAAB – aktorka, wokalistka, dyrygent chóralny. Ukończyła Dyrygenturę Chóralną w Akademii Muzycznej w Warszawie. Uczyła się śpiewu także w Voice Studio w Nowym Yorku, gdzie uczestniczyła w mszach z muzyką Gospel. Zwieńczeniem zamiłowania do Gospel był koncert dyplomowy w Akademii Muzycznej, podczas którego jako dyrygent poprowadziła chór, orkiestrę i zespół muzyków spektaklu Gospel Magnificat Roberta Ray’a. Uzyskała także dyplom w Warszawskiej Szkole Filmowej na Wydziale Aktorskim. Występowała na wielu scenach w Polsce i za granicą, m.in. w Teatrze Wielkim w Kaliningradzie. Od lat występuje w Teatrze Kamienica, w spektaklu ZUS, Don Kichot w Kamienicy opartym na musicalu Człowiek z La Manchy. Uczyła śpiewu na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje ze Zbigniewem Rymarzem w Mazowieckim Teatrze Muzycznym w Warszawie. Występowała w wielu serialach: Ojciec Mateusz, Pierwsza Miłość, Prosto w serce, Usta usta, M jak Miłość, oraz Mały Grand Hotel. W 2017 roku w ZASP otrzymała dyplom – Aktora Dramatu.
BOGDAN HOŁOWNIA – fortepian. Debiutował w graniu muzyki jazzowej w 1985 roku w kwartecie Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego. Współpracował także z Januszem Muniakiem, Adamem Kawończykiem, Kazimierzem Jonkiszem. Ukończył Berklee College of Music w Bostonie, w czasie studiów współpracował z Davem Clarkiem, Skippem Haddenem, George Zoncem, Bronkiem Suchankiem, Grażyną Auguścik, Michałem Urbaniakiem i Urszulą Dudziak.
Po powrocie do kraju współpracował z Lorą Szafran, Ewą Bem, Tomaszem Szukalskim, Magdą Umer, Januszem Szromem, Joanną Trzepiecińską, Sibel Kose, Joanną Darc. Został laureatem Grand Prix Jazz „Melomani” za 2002 rok w kategorii – artysta roku „Jazzowy Oscar”. Nagrał ponad 30 płyt jako współautor, aranżer i pianista. Od 1995 roku jest niezwykle cenionym wykładowcą na Wydziale Jazzowym w ZPSM im. F. Chopina w Warszawie przy ul Bednarskiej. Od wielu lat uczy harmonii i fortepianu na warsztatach w Puławach i Chodzieży.
MACIEJ STRZELCZYK – skrzypce. Debiutował w 1983 roku na Jazz Juniors. W 1985 roku otrzymał Złoty Smyczek na Międzynarodowym Festiwalu Skrzypków w Szczecinie. Został uhonorowany jako najlepszy solista na festiwalu Jazz nad Odrą, a także Nagrodą Klucz do Kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Jako lider „Set Off” otrzymał II Nagrodę na festiwalu jazzowym w Hoeilaart’ 86 w Belgii. Dwukrotnie nominowany do „Fryderyków” w 1998 i 2000 roku jako najlepszy muzyk jazzowy. Współpracował z takimi znakomitościami polskiego jazzu, jak Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Kazimierz Jonkisz, Sławek Kulpowicz, Włodek Nahorny, Marek Bliziński, Michał Urbaniak. Przez kilka lat uznawany przez czytelników pisma „Jazz Forum” za skrzypka # 1 w Polsce. Nagrał już wiele płyt z wymienionymi artystami jazzu, oraz autorskie płyty Music for M, Jobim.
PIOTR RODOWICZ – kontrabas. Ukończył Akademię Teologii Katolickiej w Warszawie, Berklee College Of Music w Bostonie i Akademię Muzyczną w Katowicach na Wydziale Jazzowym. Zrobił doktorat na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W 1992 roku współzałożył z Henrykiem Majewskim Wydział Jazzu w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia
im. F. Chopina w Warszawie i jest tam nieprzerwanie wykładowcą. Współpracował z takimi muzykami, jak Josh Redman, Bob Moses, Igor Butman, Skip Hadden, Walter Davis, Bob Winiker Big Band, a w Polsce grał m.in. z takimi muzykami, jak Tomasz Szukalski, Janusz Muniak, Kazimierz Jonkisz, Adam Kawończyk, Janusz Skowron, Włodek Pawlik, Krzysztof Herdzin, Maciej Strzelczyk, Tomasz Filipczak, Artur Dutkiewicz. Nagrał ponad 20 płyt CD z wieloma czołowymi muzykami w różnorodnych stylach muzycznych.