III Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach
Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej
30 czerwca 2012, godz. 18.00
Wykonawcy:
KWARTET PREMIERA
Mariusz Kielan – skrzypce
Adrian Janda – klarnet
Witold Jarosiński – akordeon
Jarosław Jekiełek – kontrabas
Program:
„W starym kinie”
Wczesną jesienią 1929 roku w warszawskim kinie Splendid odbył się pierwszy seans w pełni profesjonalnego dźwiękowego filmu. Rok później takich premier było już w stolicy wiele. Komedie i filmy muzyczne biły rekordy popularności, a piosenki Jerzego Petersburskiego i Henryka Warsa nucimy do dziś, choć często nie pamiętamy tytułu filmu, z którego pochodzą.
Podczas tego koncertu przypomniane zostaną najsłynniejsze melodie filmowe z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Nie zabraknie także przebojów przedwojennego kina światowego oraz współczesnych piosenek mówiących o przedwojennych latach.
Izzak Dunajewski – „Serce” z filmu „Świat się śmieje”
Hans-Otto Borgmann – “Tango Notturno” z filmu “Tango Notturno”
Irving Berlin – „Cheek to cheek” z filmu „Panowie w cylindrach”
Medley:
Włodzimierz Korcz – „Lata dwudzieste, lata trzydzieste” z filmu „Lata 20-te lata 30-te”/
Seweryn Krajewski – „Kto tak kradnie jak on” z filmu „Hallo Szpicbródka”
Scott Joplin -„Entertainer” z filmu „Żądło”
Nino Rota – „Ojciec chrzestny”
Nacio Herb Brown – „Singing in the Rain”, „Good Morcing” z musicalu „Deszczowa Piosenka”
John Kander i Fred Ebb – „Live is a kabaret”, „Mein Herr”, „Money, money” z musicalu „Cabaret”
Henryk Kuźniak – „Vabank”
Henryk Wars – „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Na pierwszy znak” z filmu „Szpieg w masce”
Jerzy Petersburski – „Odrobinę szczęścia w miłości”, „Cztery nogi” z filmu „Co mój mąż robi w nocy”
Henryk Wars – „Powróćmy jak za dawnych lat” z filmu „Manewry miłosne”,
– „Ach, jak przyjemnie” z filmu „Zapomniana melodia”
Henryk Wars – „Zrób to tak”, „Zimny drań” z filmu „Pieśniarz Warszawy”
Henryk Wars – „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Sex appeal” z filmu „ Piętro wyżej”
KWARTET PREMIERA – członkowie zespołu są absolwentami Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i na stałe współpracują z kameralnymi i symfonicznymi orkiestrami w całym kraju. Po raz pierwszy spotkali się kilka lat temu współpracując z zespołem Uniwersytetu Warszawskiego Warszawianka oraz Evergreen Orchestra. Wspólna pasja i zamiłowanie do muzyki swingowej zaowocowały ścisłą współpracą w czteroosobowym składzie i w 2001 roku zespół przyjął nazwę KWARTET PREMIERA
Repertuar zespołu, początkowo obejmujący światowe przeboje złotych lat swingu, stale rozbudowuje się i obecnie obejmuje zarówno muzykę włoską i żydowską, piosenki francuskie, a także polskie utwory lat 20-tych i 30-tych należące dziś do kanonu muzyki retro.
Mariusz Kielan – skrzypce
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 1996 roku, po ukończeniu studiów, rozpoczął współpracę z Polską Orkiestrą Radiową, której członkiem jest do dziś. Równolegle rozwijał swoje zainteresowania kameralistyką współtworząc kwartet smyczkowy Scherzo. Obok muzyki klasycznej, w kręgu jego zainteresowań znajdują się także inne gatunki muzyczne. Zaowocowało to współpracą z Zespołem Pieśni i Tańca UW Warszawianka oraz z Evergreen Orchestra.Jego wielką pozamuzyczną pasją jest iluzja, a w szczególności mikroiluzja. Od 2000 roku jest członkiem Krajowego Klubu Iluzjonistów.
Adrian Janda – klarnet
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie klarnetu prof. Mirosława Pokrzywińskiego. Jako solista brał udział w festiwalach muzycznych, jest także laureatem wielu nagród i wyróżnień na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych; jego ostatnim sukcesem jest zajęcie II miejsca na XII Akademickim Konkursie Klarnetowym we Włoszakowicach w maju 2003 roku. Jako kameralista współpracuje z orkiestrami Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Polska Orkiestra Radiowa.
Od 2004 r. jest pierwszym klarnecistą Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Witold Jarosiński – akordeon
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Od kilkunastu lat pełni funkcję kierownika muzycznego Zespołu Pieśni i Tańca UW Warszawianka. Jest także założycielem i dyrektorem artystycznym Kameralnej Orkiestry Folklorystycznej, Evergreen Orchestra. Od 1996 r. jest członkiem Rady Ekspertów polskiej Sekcji C.I.O.F.F. W uznaniu zasług za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nowatorskiego interpretowania muzyki ludowej otrzymał odznakę Zasłużony Działacz Kultury (2002 r.) z rąk Ministra Kultury.
Jarosław Jekiełek – kontrabas
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Współpracował z orkiestrami: Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego w Warszawie, Teatru Muzycznego Roma i Sinfonia Varsovia. Podczas studiów po raz pierwszy zetknął się z Zespołem Pieśni i Tańca UW Warszawianka, z którym wieloletnia współpraca pozwoliła mu na kontakt z polskim folklorem. Od 1996 roku jest muzykiem Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie.