III Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach

 

Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej
30 czerwca 2012, godz. 18.00

Wykonawcy:

KWARTET PREMIERA

Mariusz Kielan – skrzypce

Adrian Janda – klarnet

Witold Jarosiński – akordeon

Jarosław Jekiełek – kontrabas

Program:

„W starym kinie”

Wczesną jesienią 1929 roku w warszawskim kinie Splendid odbył się pierwszy seans w pełni profesjonalnego dźwiękowego filmu. Rok później takich premier było już w stolicy wiele. Komedie i filmy muzyczne biły rekordy popularności, a piosenki Jerzego Petersburskiego i Henryka Warsa nucimy do dziś, choć często nie pamiętamy tytułu filmu, z którego pochodzą.

Podczas tego koncertu przypomniane zostaną najsłynniejsze melodie filmowe z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Nie zabraknie także przebojów przedwojennego kina światowego oraz współczesnych piosenek mówiących o przedwojennych latach.

Izzak Dunajewski                   – „Serce” z filmu „Świat się śmieje”

Hans-Otto Borgmann            – “Tango Notturno” z filmu “Tango Notturno”

Irving Berlin                            – „Cheek to cheek” z filmu „Panowie w cylindrach”

Medley:

Włodzimierz Korcz                 – „Lata dwudzieste, lata trzydzieste” z filmu „Lata 20-te lata 30-te”/

Seweryn Krajewski                – „Kto tak kradnie jak on” z filmu „Hallo Szpicbródka”

Scott Joplin                            -„Entertainer” z filmu „Żądło”

Nino Rota                               – „Ojciec chrzestny”

Nacio Herb Brown                 – „Singing in the Rain”, „Good Morcing” z musicalu „Deszczowa Piosenka”

John Kander i Fred Ebb        – „Live is a kabaret”, „Mein Herr”, „Money, money” z musicalu „Cabaret”

Henryk Kuźniak                     – „Vabank”

Henryk Wars                          – „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Na pierwszy znak” z filmu „Szpieg w masce”

Jerzy Petersburski                 – „Odrobinę szczęścia w miłości”, „Cztery nogi” z filmu „Co mój mąż robi w nocy”

Henryk Wars                          – „Powróćmy jak za dawnych lat” z filmu „Manewry miłosne”,

       – „Ach, jak przyjemnie” z filmu „Zapomniana melodia”

Henryk Wars                          – „Zrób to tak”, „Zimny drań” z filmu „Pieśniarz Warszawy”

Henryk Wars                          – „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Sex appeal” z filmu „ Piętro wyżej”

 

KWARTET PREMIERA – członkowie zespołu są absolwentami Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i na stałe współpracują z kameralnymi i symfonicznymi orkiestrami w całym kraju. Po raz pierwszy spotkali się kilka lat temu współpracując z zespołem Uniwersytetu Warszawskiego Warszawianka oraz Evergreen Orchestra. Wspólna pasja i zamiłowanie do muzyki swingowej zaowocowały ścisłą współpracą w czteroosobowym składzie i w 2001 roku zespół przyjął nazwę KWARTET PREMIERA

Repertuar zespołu, początkowo obejmujący światowe przeboje złotych lat swingu, stale rozbudowuje się i obecnie obejmuje zarówno muzykę włoską i żydowską, piosenki francuskie, a także polskie utwory lat 20-tych i 30-tych należące dziś do kanonu muzyki retro.

Mariusz Kielan – skrzypce

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 1996 roku, po ukończeniu studiów, rozpoczął współpracę z Polską Orkiestrą Radiową, której członkiem jest do dziś. Równolegle rozwijał swoje zainteresowania kameralistyką współtworząc kwartet smyczkowy Scherzo. Obok muzyki klasycznej, w kręgu jego zainteresowań znajdują się także inne gatunki muzyczne. Zaowocowało to współpracą z Zespołem Pieśni i Tańca UW Warszawianka oraz z Evergreen Orchestra.Jego wielką pozamuzyczną pasją jest iluzja, a w szczególności mikroiluzja. Od 2000 roku jest członkiem Krajowego Klubu Iluzjonistów.

Adrian Janda – klarnet

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie klarnetu prof. Mirosława Pokrzywińskiego. Jako solista brał udział w festiwalach muzycznych, jest także laureatem wielu nagród i wyróżnień na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych; jego ostatnim sukcesem jest zajęcie II miejsca na XII Akademickim Konkursie Klarnetowym we Włoszakowicach w maju 2003 roku. Jako kameralista współpracuje z orkiestrami Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Polska Orkiestra Radiowa.

Od 2004 r. jest pierwszym klarnecistą Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Witold Jarosiński – akordeon

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Od kilkunastu lat pełni funkcję kierownika muzycznego Zespołu Pieśni i Tańca UW Warszawianka. Jest także założycielem i dyrektorem artystycznym Kameralnej Orkiestry Folklorystycznej, Evergreen Orchestra. Od 1996 r. jest członkiem Rady Ekspertów polskiej Sekcji C.I.O.F.F. W uznaniu zasług za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nowatorskiego interpretowania muzyki ludowej otrzymał odznakę Zasłużony Działacz Kultury (2002 r.) z rąk Ministra Kultury.

Jarosław Jekiełek – kontrabas

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Współpracował z orkiestrami: Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego w Warszawie, Teatru Muzycznego Roma i Sinfonia Varsovia. Podczas studiów po raz pierwszy zetknął się z Zespołem Pieśni i Tańca UW Warszawianka, z którym wieloletnia współpraca pozwoliła mu na kontakt z polskim folklorem. Od 1996 roku jest muzykiem Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content