III Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach

 

Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej
7 lipca 2012, godz. 18.00

Wykonawcy:
Eduardo Baranzano /Urugwaj, Hiszpania/ – gitara

Kwartet smyczkowy QUATUOR EUROPA

Cristian Ifrim /Rumunia, Hiszpania/ – I skrzypce

Anna Radomska /Polska, Hiszpania/ – II skrzypce

Jerzy Wojtysiak /Polska, Hiszpania/ – altówka

Herwig Coryn /Belgia, Hiszpania/ – wiolonczela

Program:

Luigi Boccherini                     – Nocna straż na ulicach Madrytu

Georg Philipp Telemann        – Suita Don Quixotte

Overture

Przebudzenie Don Kichota
Walka z wiatrakami
Westchnienia miłosne
Oszukany Sancho Pansa
Galop Rosynanta – Galop osła Sancho Pansy
Zakończenie

Luigi Boccherini                     – Quinteto “Fandango” nº4 G448

Allegro maestoso

Pastorale

Grave – Fandango

Isaac Albeniz                         – Rumores de la Caleta 

Joaquin Malats                       – Hiszpañskie impresje (Serenata nº2)

 

Eduardo Baranzano – urodził się w Montevideo w 1959 r., studiował u wybitnych gitarzystów i uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich. Otrzymał nagrody na konkursach w Toronto, Benicassim, Madrycie, Almunar, Palma de Mallorca, Paryżu, Alcoy i Hawanie. Nagrywał dla EPSA (Argentyna), RTVE (Hiszpania) i AusART (Kraj Basków). Jest jednym z autorów pierwszej edycji Szkoły na Gitarę- Fernando Sor po hiszpańsku. Obecnie wykłada w Wyższej Szkole Muzycznej Nawarry i jest profesorem w Konserwatorium im. Francisco Escudero w San Sebastian. Pełni także funkcję prezydenta stowarzyszenia gitarzystów Kraju Basków AIREAN oraz dyrektora artystycznego Festiwalu w Zarautz. Odnajduje się w rozmaitych stylach gitarowych, poczynając od muzyki współczesnej, folkloru, muzyki klasycznej do innych form ekspresji.

Dokonał wielu nagrań płytowych, najważniejsze z nich to:

* Guitarraren artea (aus_Art_records, Euskal Herria)

* Homenaje a José de Azpiazu (aus_Art_records, Euskal Herria)

* Festival de Alsacia I y II (Loco, Francia)

* Guitarras del Mundo 1996, 1997, 1998 y 2001 (Epsa, Argentina)

* De Palosanto (MicaAbierta)

* La Bella Lola, Orfe Donostiarra (RTVE 2002)

* 1830 Fernando Sor: Obras desconocidas (aus_Art_records, 2005, Euskal Herria)

* The Operatic Guitar (aus_Art_records, 2008, Euskal Herria)

* MONTEVIDEOra itzultzen / Pa’l que se va (aus_Art_records, 2010, Euskal Herria)

 

Pisano o nim:

„…muzyk o bogatej osobowości pełnej finezji, energii i pewnej tajemniczości; znakomitym

poczuciu rytmu i dynamiki, dominuje scenę.”

(Daniele Ribouillaut – Les cahiers de la guitarre)

„…panuje nad interpretacją, ma styl i brzmienie, jest bardzo ekspresyjny.”

(Maria Luisa Anido)

„..z uwagi na wybitną technikę i muzykalność, połączone z przenikliwością, jest jednym

wybitniejszych gitarzystów swojej generacji.”

(Eduardo Fernandez)

„…potwierdzam wybitne zdolności techniczne, temperament y wysoki poziom

profesjonalny… polecam śledzić z bliska karierę E. Baranzano.”

(Leo Brouwer)

QUATUOR EUROPEpowstał w 2000 roku z inicjatywy czwórki znakomitych muzyków, solistów najważniejszych orkiestr europejskich, których łączy wspólne zamiłowanie do muzyki kameralnej. Pelnią oni funkcje koncertmistrzów i solistów w renomowanych orkiestrach takich jak Belgian RTV Orquestre, Orquesta de Camara del Palau de la Música Catalana,Philharmonia Orchestra of Yale, New Music New Heaven,Orkiestra Filharmonii w Bukareszcie, Orquestra de Euskadi w San Sebastian, Orquesta Sinfonica de Navarra, Grupo Enigma (orkiestra kameralna) w Saragossie.

Każdy z nich reprezentuje inny kraj pochodzenia, ale łączy ich obecnie miejsce zamieszkania, w północnych prowincjach Hiszpanii (Nawarra, la Roja y Gipuzcoa)

Członkowie Quatuor Europa uczestniczyli w wielu konkursach muzyki kameralnej zdobywając nagrody i wyróżnienia: Międzynarodowy Konkurs Kwartetów w Colmar, Muzyki Kameralnej w Belgradzie,Concurs Germans Claret, Concurs de Cambra Sofia Puche w Hiszpanii,oraz jako solisci : Konkurs im. H. Wieniawskiego w Lublinie, Międzynarodowy Konkurs Nicanor Zabaleta

w San Sebastian. Brali udział w wielu festiwalach muzyki kameralnej : Festival de Perigord Noir, Festival de Musica Visual en Lanazarote, Festival Musikaste w Renteria – San Sebastian, Quincena Musical de Donosti , Caper Lubliniensis, Muzyka i Architektura w Toruniu, Festiwal Zespołów Kameralnych w Warszawie….

Wraz z różnymi zespołami i jako soliści dokonali wielu nagrań dla tak ważnych firm dyskograficznych jak Harmonia Mundi, Naxos, Cristal Records, Nimbus, Discoby,Elkar.

Występowali na scenach najważniejszych sal koncertowych Europy, Azji i Ameryki uczestnicząc w wielu podróżach artystycznych realizowanych z grupami kameralnymi jak i z orkiestrami, w których pracują.

Oprócz działalności koncertowej wszyscy muzycy zespołu aktywnie udzielają się pedagogicznie, współpracując z najważniejszymi centrami edukacji muzycznej w Hiszpanii i w Belgii oraz prowadząc letnie kursy mistrzowskie dla wybitnie uzdolnionej młodzieży.

Od roku 2009 regularnie odbywają muzyczne podróże do Polski. grając utwory czołowych kompozytorów hiszpańskich i europejskich.

Quatuor Europa współpracuje także z solistami tej rangi jak Peter Verhoyen, Thomas Indelmuhle, Maciej Pikulski, Eva Fontalba, Frank Coryn, Lukasz Krupiński i Vadim Tsibulevsky.

CRISTIAN IFRIM /Rumunia, Hiszpania/ – skrzypce. Urodził się w Bukareszcie i tutaj ukończył wyższe studia muzyczne w klasie skrzypiec i altówki na Uniwersytecie Muzycznym. Uczestniczył w wielu Kursach Mistrzowskich i festiwalach dla młodzieży uzdolnionej muzycznie w swoim kraju, w Niemczech, we Francji oraz w dawnej Jugosławii. Po ukończeniu studiów podjął pracę jako pierwszy skrzypek w Orkiestrze Filharmonii Narodowej w Bukareszcie, a od 1986 roku jako solista grupy altówek w Orkiestrze Symfonicznej Euskadi w San Sebastian (Hiszpania). Jest laureatem I Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kwartetów w Colmar, którą otrzymał z kwartetem Orkiestry Filharmonii Narodowej w Bukareszcie „Pro – Musica” oraz I Nagrody w Międzynarodowym Konkursie Nicanor Zabaleta jako skrzypek – solista. Od roku 1986 współpracuje z hiszpańskim kompozytorem Alberto Iglesias, nagrywając ścieżki dźwiękowe do filmów Almodovara, Medema i innych. Prezentował ten rodzaj muzyki wielokrotnie na Festiwalu Musica Visual na Lanzarote oraz na Festiwalu Muzyki Filmowej w Maladze. Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi zapraszany jako solista skrzypiec i altówek (Lille, Sevilla, Bukareszt, Bordeaux, Pampeluna, Rzym). Wykonuje także muzykę kameralną z „Cuarteto Amadeus” i należy do „Claret Piano Quartet”, który tworzy wraz ze znakomitymi muzykami hiszpańskimi, Gerardem i Luisem Claretem oraz Maruxa Llorente. Z zespołami tymi brał udział w wielu festiwalach muzycznych w Hiszpanii, we Francji, Szwajcarii, Włoszech i Azji, dokonał także wielu nagrań dla najważniejszych firm dyskograficznych w Europie. Występuje również jako solista, grając recitale i koncerty z różnymi orkiestrami oraz prowadzi działalność pedagogiczną, będąc powszechnie cenionym i uznanym wykładowcą, zapraszanym na wiele Kursów Mistrzowskich dla młodzieży.

ANNA RADOMSKA-GARDYJAS /Polska, Hiszpania/ – skrzypce. Rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w wieku sześciu lat w rodzinnym mieście Lublinie w Państwowej Szkole Muzycznej im. K. Lipińskiego w klasie prof. Teresy Staniak oraz prof. Oskara Ruppla. Kontynuowała studia w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. S. Czermaka, a następnie w Warszawie w klasie prof. M. Słubickiej i M. Rezler. Uczestniczyła w wielu Kursach Mistrzowskich, doskonaląc swoje umiejętności pod kierunkiem znakomitych pedagogów, takich jak Z. Bron, O. Krysa, T. Wroński, Z. Zienkowski. Brała udział w wielu festiwalach muzycznych w kraju i za granicą (Olsztyn, Toruń, Bydgoszcz, Bayreuth, Zurich, Schruns, San Sebastian, Peralada. Renteria, Toledo, Capbreton). Po ukończeniu studiów podjęła pracę w Operze Kameralnej w Warszawie, a od 1989 roku jest solistą drugich skrzypiec w Orkiestrze Symfonicznej Navarry i mieszka w Pampelunie (północna Hiszpania). Oprócz pracy w orkiestrze prowadzi szeroką działalność kameralną, będąc członkiem – założycielem Quinteto Clásico de Pamplona, orkiestry kameralnej Camerata del Reyno de Navarra oraz orkiestry Capilla de la Catedral de Pamplona. Z zespołami tymi podróżowała niemal po całej Europie, a ostatnio koncertowała w najważniejszych salach koncertowych Chin. Dokonała również wielu nagrań dla RTV Española i współpracuje z czołowymi kompozytorami Hiszpanii, koncentrując także część swoich zainteresowań na odszukiwaniu zapomnianych utworów kompozytorów nawarryjskich i baskijskich. Prowadzi też działalność pedagogiczną, współpracując z najważniejszymi centrami edukacji muzycznej (Navarra i Kraj Basków).

JERZY WOJTYSIAK /Polska, Hiszpania/ – altówka. Urodził się w Szczecinie, gdzie ukończył podstawową i średnią szkołę muzyczną w klasie D. Rutkowskiego, następnie studiował w Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Z. Frieman. Pracował w Filharmonii Szczecińskiej, Filharmonii Łódzkiej, Teatrze Wielkim w Lodzi, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrze Symfonicznej „A. Toscanini” – Parma (Włochy). Od roku 1986 mieszka w Hiszpanii, równocześnie pracując w Orkiestrze Symfonicznej w Asturii, a od roku 1989 w Orkiestrze Symfonicznej w Navarra na stanowisku solisty altówek. Na przestrzeni lat grał w najlepszych salach na świecie, brał udział w najbardziej znanych festiwalach muzycznych, z renomowanymi solistami i dyrygentami. Dokonał wielu nagrań dla TVE i RN 2 „Canal Clásica”. Jest jednym z zalożycieli „The Beethoven String Trio”, Kwartetu „Sarasate”, Sekstetu „Czajkowski”, Oktetu „Mendelssohn”, Orkiestry „Concerto”, Ludvig Kammer Orchester, Ludwig Symphony Orchestra.

HERWIG CORYN /Belgia, Hiszpania/ – wiolonczela. Urodził się w Belgii, w rodzinie z tradycjami muzycznymi. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku siedmiu lat i będąc uczniem Ostend Conservatoire, w wieku dwunastu zdobył nagrodę Bulcke – Kenipel. Będąc pierwszym wiolonczelistą Młodzieżowej Orkiestry Flandrii, zaczął również jako wirtuoz – solista występować z różnymi zespołami. Od najwcześniejszych lat wykonywał muzykę kameralną. Mając 17 lat, podjął studia w Królewskim Konserwatorium w Brukseli, które ukończył z wyróżnieniem. Kontynuował następnie naukę w Paryżu jako student M. Rostropowicza oraz M. Drobinsky, a także w Wiedniu, Nicei i Sienie. W 1987 roku został przyjęty do jednej z najlepszych orkiestr kameralnych na świecie „I Fiamminghi”, z którą koncertował w najważniejszych salach Europy i świata (Musikverein w Wiedniu, Filharmonia Berlińska, Royal Albert Hall w Londynie, Metropolitan w Nowym Jorku, Bejing Concert Hall). Przez wiele lat był także solistą wiolonczel w Belgijskiej Orkiestrze Radia i Telewizji, wykładał też w Royal Conservatoire w Antwerpii. Od 2001 roku podjął współpracę jako solista wiolonczel w Orkiestrze Symfonicznej Navarry, został również członkiem Beethoven Klavierquartett. Regularnie też zapraszany jest jako solista do Orkiestry Narodowej Katalonii w Barcelonie. Wykonał wiele koncertów solo, grając z orkiestrami z Niemiec, Belgii, Holandii, Francji, Szwajcarii i Hiszpanii, nagrywając także wiele płyt. Ceniony jest również jako pedagog i pełni funkcję stałego konsultanta w Młodzieżowych Orkiestrach Katalonii i Kraju Basków. Wraz z amerykańskim altowiolistą P. Cortese dokonał w ubiegłym roku nagrania płyty, która została entuzjastycznie przyjęta przez krytykę międzynarodową („Strad”, „Fanfare” itp). W bieżącym roku oczekiwane jest ukazanie się jego najnowszego nagrania z Suitami na wiolonczelę solo J.S. Bacha.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content