Koncerty w 2021 roku

 

 

W ubiegłym roku w ramach XII Festiwalu Muzyki Kameralnej organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury w Urlach w wakacyjne soboty odbyły się dwa koncerty.

 

W pierwszym koncercie zatytułowanym Od Bacha do Gershwina wystąpili: panowie: Filip Wojciechowski – fortepian i  Paweł Pańta – kontrabas. Ten nietypowy (jak na zespoły kameralne) zestaw instrumentów, charakteryzował się znakomitym współbrzmieniem, co zapewne było zasługą zarówno muzyków, jak i doboru repertuaru. Oprócz utworów kompozytorów wymienionych w tytule usłyszeliśmy bowiem  koncert Giovanni Bottesiniego specjalnie napisany na fortepian i kontrabas, sonatę Scarlattiego, nokturn i etiudy Chopina. Najwięcej pozytywnych wrażeń przyniosła druga część koncertu: preludium Aleksandra Skriabina, słynna Etiuda Rewolucyjna Chopina i na zakończenie rewelacyjne wykonanie utworów Gershwina – Summertime i I Got Rhythm. Dźwięki fortepianu rozlegające się wokół kościoła w sobotni letni wieczór przyciągnęły wielu słuchaczy. Koncert rozpoczęty patetycznym Bachem zakończył się klasycznym jazzem. 

 

Koncert pt. Królewskie instrumenty przyniósł ze sobą zupełnie inne odczucia. To było coś dla koneserów muzyki, ludzi, którzy mają wyrobiony gust muzyczny. O ile zestaw instrumentów, harfa i flet w wykonaniu pani Małgorzaty Zalewskiej i pana Łukasza Długosza miał dobry odbiór u słuchaczy, o tyle utwory w mistrzowskim  wykonaniu pani Iwony Handzlik były trudne dla przeciętnego słuchacza. Jednakże sopran koloraturowy, którym dysponuje pani Handzlik stawia ją w rzędzie najwybitniejszych polskich śpiewaczek. Niezwykle uzdolniona muzycznie śpiewała już w Teatrze Wielkim  w Warszawie i na deskach teatrów operowych m.in. Niemiec i Włoch. To sprawia, że na pewno będziemy w przyszłości dumni z tego, że   u nas występowała, gdy stanie w rzędzie najwybitniejszych sopranistek koloraturowych świata, takich jak Maria Callas, Joan Sutherland czy Monserrat Caballe.

 

W sierpniową sobotę odbyła się impreza dla dzieci Wesołe wakacje z klaunami, choć i dorośli byli na nią zaproszeni. Zabawę poprowadziła pani Laura Łącz, która ma bardzo dobry kontakt z dziećmi. Były m.in. występy klaunów, gry i zabawy, konkursy z nagrodami, układanie klocków, a wszystko okraszone muzyką, piosenkami i tańcem.

Koncerty zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury w Urlach i Mazowiecki Instytut Kultury. Pierwszy koncert był współfinansowany przez Gminę Jadów. 

 

 

 

Serdecznie zapraszamy na XIII Festiwal Muzyki Kameralnej w tym roku,

w wakacyjne sobotnie wieczory.

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content