Most ponad wiekami

Program koncertu

 

Wacław z Szamotuł – Psalm 116 Alleluja, chwalcie Pana Boga (XVI w.)

 

PerotinusViderunt omnes, I wers (XII w.)

Igor StrawińskiAve Maria (XX w.)

 

Chorał gregoriańskiUbi caritas et amor (ok. X w.)

Maurice DurufléUbi caritas et amor (XX w.)

 

Wacław z Szamotuł ­– Nunc scio vere (XVI w.)

Marek RaczyńskiSicut lilium inter spinas (XXI w.)

 

Mikołaj Gomółka – Psalm 49 Słuchaj, co żywo, Psalm 11 Panu ja ufam (XVI w.)

Stanisław Szczyciński – Psalm 91 (XX w.)    

 

Giovanni Gastoldi – Amor vittorioso (XVI w.)

Pietro ClausettiSaltavan ninfe (XX w.)

 

Andrzej KoszewskiZdrowaś królewno wyborna (XX w.)

 

Kwartet wokalny TEMPUS

Marta Czarkowska – sopran

Robert Lawaty – kontratenor

Jakub Grabowski – tenor

Miłosz Kondraciuk – bas-baryton

Gościnnie:

Anna Kuraś-Boruta – mezzosopran

Kwartet wokalny TEMPUS powstał w 2009 roku. W skład zespołu wchodzi czworo śpiewaków specjalizujących się w stylowym wykonawstwie muzyki dawnej:

Marta Czarkowska – sopran

Robert Lawaty – kontratenor

Jakub Grabowski – tenor

Miłosz Kondraciuk – bas-baryton

Miłością zespołu jest muzyka renesansu – msze, motety, madrygały i pieśni dworskie. Jego repertuar obejmuje również przyległe epoki, od XIII aż do XVIII w. Jako że dla muzyki dawnej kontekst jest wszystkim, śpiewacy Tempusa opatrują swoje występy słownym komentarzem, dotyczącym treści utworów i tła historycznego.

Tempus prowadzi intensywną działalność koncertową w kraju i za granicą.  Zespół współpracował m.in. z zespołami Il Tempo, Dekameron, Bornus Consort, Aulos, Il Giardino d’Amore, Sabionetta, czy z Dirkiem Snellingsem (Collegium Vocale Ghent, Capilla Flamenca). Wystąpił na kilkudziesięciu festiwalach muzyki dawnej, m.in. w Starym Sączu, Krakowie, Lublinie, Rzymie i Palermo. W 2011 Tempus wspólnie z zespołem Il Tempo oraz Dirkiem Snellingsem dał koncert transmitowany przez Europejską Unię Nadawców do wielu krajów Europy. W programie znalazła się rekonstrukcja mszy z epoki Wazów. Tempus z poświęceniem działa na rzecz popularyzacji muzyki dawnej, m.in. zorganizował dwa duże cykle koncertów pt. „Muzyka dawna – poznajmy się!” i „Muzyka dawna – spotkajmy się!”, w ramach których warszawskiej publiczności zaprezentowało się kilkanaście najważniejszych polskich zespołów tego nurtu.

Tempus wziął udział w nagraniu trzech płyt z kompozycjami Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Marcina Mielczewskiego, Damiana Stachowicza, chorałem piotrkowskim i staropolskimi anonimowymi kompozycjami funeralnymi. Zespół jest laureatem złotego dyplomu konkursu Ars Liturgica w Gnieźnie.

Śpiewacy Tempusa są laureatami prestiżowych nagród branżowych (w tym trzech Fryderyków) oraz ministerialnych stypendiów artystycznych. Zawodowo związani są z Chórem Filharmonii Narodowej oraz Zespołem Wokalnym Polskiej Opery Królewskiej. Twórcą zespołu jest Andrzej Borzym jr. Obecnym kierownikiem artystycznym jest Marta Czarkowska, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasach śpiewu solowego i dyrygentury chóralnej, mająca na koncie kilkanaście nagród jako solistka i dyrygent zespołów wokalnych

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content