fmk1sie2020

XI Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach

   
Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury w Urlach
Mazowiecki Instytut Kultury 
 
OD BACHA DO BARTÓKA

 Wykonawcy: 

LutosAir Ouintet

klasyczny kwintet dęty
zespół Narodowego Forum Muzyki
im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu

Jan Krzeszowiec – flet

Karolina Stalmachowska – obój

Maciej Dobosz – klarnet

Alicja Kieruzalska – fagot

Mateusz Feliński – waltornia

 

Sobota, 1 sierpnia 2020 r., godz. 18.00
w Kościele Parafialnym w Urlach,
ul. Piękna 8 

Dofinansowano ze środków
Narodowego Centrum Kultury
w ramach programu Kultura-Interwencje 2020
 
Program: 
 
Johan Sebastian Bach
Preludium i Fuga d-moll BWV 539
(arr. Mordechai Rechtmann)
Ludwig van Beethoven 
Oktet Es-dur op. 103 (arr: David M.A.P. Palmquist)
Allegro
Andante
Menuetto
Finale, Presto
Antoni Dvořák 
Kwartet smyczkowy F-dur op. 96 Amerykański
(arr. David Walter)
Allegro ma non troppo
Lento
Molto vivace
Vivace ma non troppo
Bela Bartok 
Rumuńskie Tańce Ludowe
(arr. Takuya Shigeta)
Taniec z pałeczką
Taniec z szarfą
W jednym miejscu
Taniec z Bucium
Rumuńska polka
Szybki taniec
 

LutosAir Quintet

Klasyczny kwintet dęty założony w 2013 roku w setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego jest jednym z zespołów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. W jego skład wchodzą soliści NFM Filharmonii Wrocławskiej oraz NOSPR: Jan Krzeszowiec – flet, Karolina Stalmachowska – obój, Maciej Dobosz – klarnet, Alicja Kieruzalska – fagot, Mateusz Feliński – waltornia.
Obecnie LutosAir Quintet jest jednym z najbardziej aktywnych i wszechstronnych polskich zespołów instrumentów dętych. W swoim dorobku ma występy na najważniejszych polskich festiwalach: Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Muzyka na Szczytach, Poznańska Wiosna Muzyczna, Jazztopad, La Folle Journée czy HMG Festival, a także koncerty w Anglii, Niemczech, Egipcie i Danii.
Wraz z wybitnym jazzmanem Waynem Shorterem oraz jego zespołem w składzie: Wayne Shorter, John Patitucci, Brian Blade i Danilo Pérez wystąpił podczas Jazztopad i London Jazz Festival, wykonując The Unfolding – specjalnie na tę okazję napisany przez artystę utwór. Zespół współpracował ze wspaniałymi polskimi muzykami – Piotrem Sałajczykiem, Rafałem Łucem, Tomaszem Żymłą, Maciejem Frąckiewiczem i zespołem Lutosławski Quartet. LutosAir Quintet ma w swoim repertuarze m.in. muzykę najnowszą – po raz pierwszy w Polsce zaprezentował szereg mniej znanych utworów należących do literatury światowej oraz wziął udział w prawykonaniach dzieł wielu polskich kompozytorów, w tym Wojtka Blecharza, Pawła Hendricha, Nikoli Kołodziejczyka, Mikołaja Majkusiaka, Nikolet Burzyńskiej, Marcina Stańczyka czy Rafała Augustyna (ten ostatni kompozytor zadedykował LutosAir Quintet utwór Rondeau).
LutosAir Quintet ma w swoim dorobku trzy albumy. W 2017 roku ukazała się płyta Canto for Winds (NFM, CD Accord) z najpiękniejszymi kwintetami dętymi z ostatnich czasów, w 2018 roku wydano Witold Lutosławski. Opera omnia – piosenki dla dzieci, siódmą część wydawanego przez NFM cyklu prezentującego dzieła wszystkie patrona instytucji (NFM, CD Accord; album został nagrany wraz z Chórem Chłopięcym NFM, Lutosławski Quartet oraz instrumentalistami NFM Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka). Zespół wziął również udział w nagraniu monograficznego albumu Pawła Hendricha wydanego przez DUX. Wykonywany przez LutosAir Quintet utwór Fazıla Saya był główną inspiracją do stworzenia krótkiego filmu muzycznego Neither Peace nor Quietness w reżyserii Zbigniewa Bodzka i Michała Dawidowicza, wielokrotnie nagradzanego na międzynarodowych festiwalach filmowych.
„(…) to, co członkowie LutosAir Quintet pokazują na płycie, jest pokazem czystej, nieskrępowanej radości ze wspólnego grania i maestrii wykonawczej na poziomie, który dosłownie wprawia w osłupienie. Ich «Canto for Winds» to absolutna rewelacja, zarówno pod względem interpretacyjnym, jak i repertuarowym.”

Magdalena Talik, portal Wrocław

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content