XII Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach

Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury w Urlach
Mazowiecki Instytut Kultury

Od Bacha do Gershwina

Wykonawcy:

Filip Wojciechowski – fortepian
Paweł Pańta – kontrabas

Sobota, 31 lipca 2021 r., godz. 18.00
w Kościele Parafialnym w Urlach,
ul. Piękna 8

Wstęp wolny
Współfinansowanie: Gmina Jadów

Program:

Johann Sebastian Bach – Suita nr 1, G-dur, BWV 1007 na wiolonczelę solo w transkrypcji na kontrabas solo
Giovanni Bottesini – Koncert nr 2 h-moll na kontrabas i fortepian
Johann Sebastian Bach – 2 Preludia C-dur i c-moll BWV 846
Domenico Scarlatti – Sonata f moll K. 466
Fryderyk Chopin
– Impromptu-Fantasie cis-moll op. posth.
– Nokturn Fis-dur op. 15 nr 2
– Etiuda As-dur op. 25 nr 2
– Etiuda es-moll op. 10 nr 6
– Etiuda f-moll op. 25 nr 2
Aleksander Skriabin – Preludium cis-moll op. 9 nr 1 na lewą rękę
Fryderyk Chopin – Etiuda Rewolucyjna c-moll op. 10 nr 12
Georg Gershwin
– Summertime
– I Got Rhythm

Filip Wojciechowski

Filip Wojciechowski jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalla oraz Studium Podyplomowego w klasie fortepianu  prof. Jana Ekiera. Artysta zdobył wiele nagród na konkursach pianistycznych, m.in. w Paryżu (Konkurs im. Claude Kahna), w Darmstad (Europejski Konkurs Chopinowski) oraz w Warszawie, gdzie otrzymał Nagrodę Specjalną na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina. Występował z recitalami na całym świecie i w tak renomowanych salach, jak Filharmonia Berlińska, Opera House w Monte Carlo, Tokyo International Forum. Jako solista koncertował pod batutą tak znanych dyrygentów, jak  Andrzej Borejko, Marek Pijarowski, Łukasz Borowicz, Tadeusz Wojciechowski, Szymon Kawalla, Cord Garben, Fritz Weisse.
Artystyczna działalność pianisty została również uhonorowana nagrodami w postaci stypendiów: Ministerstwa Kultury i Sztuki, Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie, firmy Yamaha, ”Medalem Młodej Sztuki” w Poznaniu oraz Nagrodą Rektora Akademii Muzycznej w Warszawie.
W swoim dorobku artystycznym Filip Wojciechowski posiada liczne nagrania dokonane dla Polskiego Radia, wytwórni płytowych, m.in. japońskiej Denon  oraz muzyki filmowej autorstwa Antoniego Komasy-Łazarkiewicza  do takich filmów, jak W ciemności, Miasto 44  oraz Gorejący Krzew.
Artysta jest również uznanym pianistą jazzowym. Swoje pierwsze znaczące sukcesy odnosił w zespole Central Heating Trio wraz z kontrabasistą Adamem Cegielskim i perkusistą Cezarym Konradem, z którym zdobył wiele nagród na konkursach jazzowych w kraju i za granicą, m.in. I Nagrodę na festiwalu Jazz Juniors, I Nagrodę na festiwalu Pomorska Jesień Jazzowa oraz Nagrodę Specjalną na Europe Jazz Contest Hoeliard/Belgia i zakwalifikowanie się do finału IX European Jazz Competition w Leverkusen/Niemcy. Pianista występował również ze Zbigniewem Namysłowskim, Garym Guthmanem, Richardem Galliano oraz Krzesimirem Dębskim. W roku 2000 powstało Filip Wojciechowski Trio, które, obok lidera, tworzą Paweł Pańta i Cezary Konrad. Trio dokonało nagrania wielu płyt, m.in. dla polskiej wytwórni Dux Romantic meets jazz z jazzowymi transkrypcjami utworów muzyki klasycznej w aranżacjach lidera i gościnnym udziałem Roberta Majewskiego na trąbce. Z okazji obchodów Roku Chopinowskiego ukazała się kolejna płyta Filip Wojciechowski Trio Chopin wydana przez Polskie Radio z jazzowymi transkrypcjami utworów Chopina w aranżacjach lidera. Polskie Radio SA i Licomp Empik Multimedia wydało również autorską płytę Filip Wojciechowski – Moments. Z  towarzyszeniem Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza Trio dokonało nagrania  dwóch płyt pod tytułem Inny Chopin oraz płyty Impresje na orkiestrę i kwartet jazzowy z udziałem Henryka Miśkiewicza.    Filip Wojciechowski był gwiazdą koncertu z cyklu To co najpiękniejsze… – zima, który odbył się 25 stycznia 2019 roku w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, gdzie wykonał Koncert Fortepianowy G. Gershwina z towarzyszeniem Orkiestry Radiowej Polskiego Radia pod dyrekcją dyr. Michała Klauzy.

Paweł Pańta

Paweł Pańta jest wybitnym, polskim kontrabasistą i gitarzystą basowym. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w klasie prof. Andrzeja Mysińskiego oraz Studium Jazzowe u Zbigniewa Wegehaupta. W 1995 roku był członkiem Gustaw Mahler Jugend Orchester prowadzonej przez Claudio Abbado. W latach 1996-98 współpracował z orkiestrą Philharmonie der Nationen, z którą zagrał ponad sto koncertów. Od wielu lat jest członkiem kwintetu I Solisti di Varsawia, a także współpracuje z kwartetem Prima Vista. Wielokrotnie koncertował z wybitnymi solistami, takimi jak Piotr Paleczny, Karol Radziwonowicz, Władysław Kłosiewicz, Konstanty Andrzej Kulka, Jan Stanienda, Jadwiga Kotnowska. Uczestniczył w nagraniu wielu płyt, zarówno muzyki klasycznej, jak i jazzowej oraz rozrywkowej. Współpracował również z całą czołówką polskiego jazzu, a także z gwiazdami światowego formatu, takimi jak Randy Brecker, Mike Stern, Gregory Porter, Troy Miller, Mark Soskin. Był członkiem Andrzej Kurylewicz Trio, obecnie jest aktywny w zespołach Janusza Bogackiego, Garry Guthmana, Wojciecha Gogolewskiego, Filipa Wojciechowskiego. Artysta jest również producentem muzycznym płyt: Pańta Dys Szmańda play Bach Beethoven Chopin Małecki, Kostov, Pańta Konrad Trio Konwersacje, Wojciech Karolak Piano Trio Moontag, Agnieszka Hekiert Soulnation.  Od 2017 roku Paweł Pańta jest wykładowcą na Wydziale Instrumentalnym, na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa.

1 thoughts on “Od Bacha do Gershwina”

  1. Pingback: Muzyka kameralna, 2021 - Stowarzyszenie kultury w Urlach

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content