IV FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ W URLACH
Orkiestra Marii Pomianowskiej
LUTOSŁOWIANIE
Sobota, 20 lipca 2013, godz. 18:00
Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Urlach, ul. Piękna 8 plakat
Wykonawcy:
Orkiestra Marii Pomianowskiej LUTOSŁOWIANIE
Maria Pomianowska – śpiew, fidel płocka, suka biłgorajska, suka mielecka, kier. artystyczne
Katarzyna Kamer – fidel płocka, suka biłgorajska
Paweł Betley – flety, fujarki
Bartłomiej Pałyga – śpiew, wspak, drumla, skrzypce diabelskie
Hubert Giziewski – akordeon
Dima Gorelik – gitara
Program:
WITOLD LUTOSŁAWSKI – TRADYCJE, KOMPOZYCJE, IMPROWIZACJE
Muzyka polska z XVII wieku Melodia ludowa z Lubelszczyzny Melodia ludowa z Mazowsza WITOLD LUTOSŁAWSKI Melodia ludowa z Rzeszowszczyzny | WITOLD LUTOSŁAWSKI Mała suita (1950) Melodia ludowa z Lubelszczyzny WITOLD LUTOSŁAWSKI WITOLD LUTOSŁAWSKI Anonim i melodia ludowa |
Koncepcja artystyczna koncertu – Maria Pomianowska
Utwory Witolda Lutosławskiego, utwory muzyki dawnej i melodie ludowe opracowała Maria Pomianowska w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
W związku z przypadającą w 2013 roku 100. rocznicą urodzin Witolda Lutosławskiego, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2013 – Rokiem Lutosławskiego. Z tej okazji w prestiżowych salach koncertowych w kraju i za granicą zaplanowano wiele koncertów i festiwali z udziałem wybitnych solistów oraz znakomitych orkiestr i ich dyrygentów, wydarzeń artystycznych, w czasie których prezentowane będą dzieła jednego z najwybitniejszych po Fryderyku Chopinie kompozytorów polskich. Oficjalne otwarcie Roku Lutosławskiego nastąpiło w 100. rocznicę urodzin Kompozytora, podczas uroczystego koncertu w Filharmonii Narodowej w Warszawie, 25 stycznia 2013 roku.
Zapoznanie się z twórczością tego jednego z najważniejszych na świecie kompozytorów XX wieku, umożliwi słuchaczom program pt. WITOLD LUTOSŁAWSKI – TRADYCJE, KOMPOZYCJE, IMPROWIZACJE, przygotowany przez znaną w świecie multiinstrumentalistę – Marię Pomianowską. Jest to jej kolejny autorski program – po wcześniejszych koncertach: Chopin na 5 kontynentach czy Polskie kompozytorki znane i zapomniane – ukazujący tym razem muzykę Lutosławskiego przez pryzmat oczekiwań współczesnego odbiorcy. Choć utwory tego wybitnego kompozytora to najznakomitsze przejawy kreacji artystycznej, do wielu odbiorców jeszcze nie dotarły. Projekt Marii Pomianowskiej adresowany do osób słuchających obok klasyki także innych gatunków muzyki, ma za zadanie zmienić ten stan rzeczy.. Przedstawia muzykę Lutosławskiego w sposób dotychczas nigdy nie prezentowany. Ciekawy aspekt projektu stanowi specjalnie powołana w 2013 roku Orkiestra Marii Pomianowskiej – LUTOSŁOWIANIE, którą tworzą artyści reprezentujący scenę klasyczną, folk, jazz oraz world music. Utwory opracowane przez Marię Pomianowską będą stanowiły kompilację trzech głównych wątków tematycznych ściśle związanych z twórczością kompozytora: Tradycja (źródła ludowe w twórczości kompozytora), Kompozycja (oryginalne utwory Lutosławskiego zaaranżowane na instrumentarium nieklasyczne – europejskie i pozaeuropejskie), Improwizacja (tworzenie utworów autorskich w oparciu o wybrane kompozycje Lutosławskiego). W programie koncertu pojawiają się utwory – ludowe pierwowzory, pochodzące z Mazowsza i Lubelszczyzny, które wykorzystane zostały w twórczości Lutosławskiego.
MARIA POMIANOWSKA – doktor sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli, wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 1984 roku prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych Azji i Europy, podróżując do Indii, Chin, Korei, Japonii na Bliski Wschód oraz do Afryki. Działalność koncertową uprawia na początku w zespole Raga Sangit, następnie, od 1994 roku, w stworzonym wraz z grupą przyjaciół Zespole Polskim. W bardzo krótkim czasie zespół pod kierownictwem artystycznym Marii Pomianowskiej zdobywa także międzynarodową popularność, co owocuje serią koncertów, między innymi w Japonii, na Tajwanie, w Belgii, Francji, Bułgarii, Niemczech, Czechach, Słowacji, Austrii, Hiszpanii, Algierii, Izraelu, Palestynie, na Białorusi, w Rosji, Chinach, Egipcie, Iranie. W swej muzycznej wędrówce Maria Pomianowska przekracza z łatwością rozmaite bariery i łamie utarte stereotypy. Czyni to jednak z poszanowaniem dla odrębności każdej muzycznej tradycji, którą poznaje i prezentuje. Jej autorska płyta Chopin na 5 kontynentach została w kraju i za granicą wysoko oceniona. W 2011 roku stworzyła, wraz ze swoimi uczniami, pierwszą na świecie orkiestrę fideli kolanowych Arcus Poloniae, z którą koncertuje po całym świecie. W marcu 2012 roku wydała pierwszą w historii Polski, a drugą na świecie, monograficzną płytę z muzyką Tekli Bądarzewskiej (we własnych opracowaniach). W listopadzie 2012 roku stworzyła trzy unikalne projekty muzyczne w Pakistanie, Tunezji i Libanie. W 2013 roku – Roku Lutosławskiego – uformowała orkiestrę Lutosłowianie.
Odznaczenia i nagrody: W 2011 r.: Paszport Chopinowski za wybitny wkład w obchody Roku Chopinowskiego; medal Gloria Artis przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Srebrny Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP; laureatka XII edycji konkursu Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego za wybitne zasługi dla kultury polskiej na Mazowszu. W 2012 r.: laureatka konkursu Kobieta sukcesu Mazowsza; uhonorowana medalem Zasłużony dla miasta Mława.