IV FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ W URLACH

 

Orkiestra Marii Pomianowskiej
LUTOSŁOWIANIE

Sobota, 20 lipca 2013, godz. 18:00
Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Urlach, ul. Piękna 8       plakat

Wykonawcy:
Orkiestra Marii Pomianowskiej LUTOSŁOWIANIE
Maria Pomianowska – śpiew, fidel płocka, suka biłgorajska, suka mielecka, kier. artystyczne
Katarzyna Kamer – fidel płocka, suka biłgorajska
Paweł Betley – flety, fujarki
Bartłomiej Pałyga – śpiew, wspak, drumla, skrzypce diabelskie
Hubert Giziewski – akordeon
Dima Gorelik – gitara

Program:

WITOLD LUTOSŁAWSKI – TRADYCJE, KOMPOZYCJE, IMPROWIZACJE

Muzyka polska z XVII wieku
Tańce polskie
Służyłem ja Tobie

Melodia ludowa z Lubelszczyzny
Sosna

Melodia ludowa z Mazowsza
WITOLD LUTOSŁAWSKI
W polu lipeńka

WITOLD LUTOSŁAWSKI
Mała suita (1950)
Część I   Fujarka
Część II  Hurra Polka

Melodia ludowa z Rzeszowszczyzny
Napalcie mi popiołu…

WITOLD LUTOSŁAWSKI Mała suita (1950)
Część III  Piosenka
Część IV  Taniec

Melodia ludowa z Lubelszczyzny
Stoi lipeńka

WITOLD LUTOSŁAWSKI
Melodie ludowe (1945)
Hej, od Krakowa jadę

WITOLD LUTOSŁAWSKI
Melodie ludowe (1945)
Wiązanka: Gąsior, Gaik, Ach mój Jasieńku

Anonim i melodia ludowa
Wyrwany i polka

Koncepcja artystyczna koncertu – Maria Pomianowska  
Utwory Witolda Lutosławskiego, utwory muzyki dawnej i melodie  ludowe opracowała Maria Pomianowska w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W związku z przypadającą w 2013 roku 100. rocznicą urodzin Witolda Lutosławskiego, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2013 – Rokiem Lutosławskiego. Z tej okazji w prestiżowych salach koncertowych w kraju i za granicą zaplanowano wiele koncertów i festiwali z udziałem wybitnych solistów oraz znakomitych orkiestr i ich dyrygentów, wydarzeń artystycznych, w czasie których prezentowane będą dzieła jednego z najwybitniejszych po Fryderyku Chopinie kompozytorów polskich. Oficjalne otwarcie Roku Lutosławskiego nastąpiło w 100. rocznicę urodzin Kompozytora, podczas uroczystego koncertu w Filharmonii Narodowej w Warszawie, 25 stycznia 2013 roku.

Zapoznanie się z twórczością tego jednego z najważniejszych na świecie kompozytorów XX wieku, umożliwi słuchaczom program pt. WITOLD LUTOSŁAWSKI – TRADYCJE, KOMPOZYCJE, IMPROWIZACJE, przygotowany przez znaną w świecie multiinstrumentalistę – Marię Pomianowską. Jest to jej kolejny autorski program – po wcześniejszych koncertach: Chopin na 5 kontynentach czy Polskie kompozytorki znane i zapomniane – ukazujący tym razem muzykę Lutosławskiego przez pryzmat oczekiwań współczesnego odbiorcy. Choć utwory tego wybitnego kompozytora to najznakomitsze przejawy kreacji artystycznej, do wielu odbiorców jeszcze nie dotarły. Projekt Marii Pomianowskiej adresowany do osób słuchających obok klasyki także innych gatunków muzyki, ma za zadanie zmienić ten stan rzeczy.. Przedstawia muzykę Lutosławskiego w sposób dotychczas nigdy nie prezentowany. Ciekawy aspekt projektu stanowi specjalnie powołana w 2013 roku Orkiestra Marii Pomianowskiej – LUTOSŁOWIANIE, którą tworzą artyści reprezentujący scenę klasyczną, folk, jazz oraz world music. Utwory opracowane przez Marię Pomianowską będą stanowiły kompilację trzech głównych wątków tematycznych ściśle związanych z twórczością kompozytora: Tradycja (źródła ludowe w twórczości kompozytora), Kompozycja  (oryginalne utwory Lutosławskiego zaaranżowane na instrumentarium nieklasyczne – europejskie i pozaeuropejskie), Improwizacja (tworzenie utworów autorskich w oparciu o wybrane kompozycje Lutosławskiego). W programie koncertu pojawiają się utwory – ludowe pierwowzory, pochodzące z Mazowsza i Lubelszczyzny, które wykorzystane zostały w twórczości Lutosławskiego.

MARIA POMIANOWSKA – doktor sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli, wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 1984 roku prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych Azji i Europy, podróżując do Indii, Chin, Korei, Japonii na Bliski Wschód oraz do Afryki. Działalność koncertową uprawia na początku w zespole Raga Sangit, następnie, od 1994 roku, w stworzonym wraz z grupą przyjaciół Zespole Polskim. W bardzo krótkim czasie zespół pod kierownictwem artystycznym Marii Pomianowskiej zdobywa także międzynarodową popularność, co owocuje serią koncertów,  między innymi w Japonii, na Tajwanie, w Belgii, Francji, Bułgarii, Niemczech, Czechach, Słowacji, Austrii, Hiszpanii, Algierii, Izraelu, Palestynie, na Białorusi, w Rosji, Chinach,  Egipcie, Iranie. W swej muzycznej wędrówce Maria Pomianowska przekracza z łatwością rozmaite bariery i łamie utarte stereotypy. Czyni to jednak z poszanowaniem dla odrębności  każdej muzycznej tradycji, którą poznaje i prezentuje. Jej autorska płyta Chopin na 5 kontynentach  została w kraju i za granicą wysoko oceniona. W 2011 roku stworzyła, wraz ze swoimi uczniami, pierwszą na świecie orkiestrę fideli kolanowych Arcus Poloniae, z którą koncertuje po całym świecie. W marcu 2012 roku wydała pierwszą w historii Polski, a drugą na świecie, monograficzną płytę z muzyką Tekli Bądarzewskiej (we własnych opracowaniach). W listopadzie 2012 roku  stworzyła trzy unikalne projekty muzyczne w Pakistanie, Tunezji i Libanie. W 2013  roku  – Roku Lutosławskiego – uformowała  orkiestrę Lutosłowianie.
Odznaczenia i nagrody: W 2011 r.: Paszport Chopinowski za wybitny wkład w obchody Roku Chopinowskiego; medal Gloria Artis przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego;  Srebrny Krzyż Zasługi przyznany przez  Prezydenta RP; laureatka XII edycji konkursu Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego za wybitne zasługi dla kultury polskiej na Mazowszu. W 2012 r.: laureatka konkursu Kobieta sukcesu Mazowsza; uhonorowana medalem Zasłużony dla miasta Mława.

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content