Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury w Urlach – podsumowanie roku
Rok 2022 okazał się rokiem przełomowym w działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Kultury w Urlach, jednak jego początek nie zapowiadał jeszcze obecnego sukcesu. Przede wszystkim nastąpiły zmiany personalne, po odejściu na początku 2021 roku ks. Leszka Bieńkowskiego, współzałożyciela Stowarzyszenia, z prezesostwa zrezygnowała pani Elżbieta Mikulska, która przez wiele lat była „twarzą” koncertów. I gdy zdawało się, że nasza działalność ulegnie co najmniej zawieszeniu, pojawiły się szanse nie tylko na jej podtrzymanie, ale na rozszerzenie programu, wzbogaceniu o nowe treści. Jako Zarząd musieliśmy zdecydować czy podejmujemy się tego, nowego dla nas wyzwania, które będzie się łączyło z ogromem pracy. Wszyscy byliśmy zgodni, że warto spróbować. Na Walnym Zgromadzeniu nowym Prezesem został pan Jerzy Struczyk. Na początku roku 2022 otrzymaliśmy dotację na modernizację naszej strony internetowej. Nowa strona pojawi się na początku października. Jednak dla nas najważniejsze były koncerty muzyki klasycznej w ramach Festiwalu Muzyki Kameralnej. I tu, pojawiły się nowe szanse na wzbogacenie programu koncertów. W latach poprzednich naszym mentorem był Mazowiecki Instytut Kultury, który, niestety zakończył z nami współpracę. Poszukiwaliśmy więc osoby, która by zadbała o utrzymanie wysokiego poziomu Festiwalu i miała dobre rozeznanie w branży muzycznej. Takim „mężem opatrznościowym” został pan Robert Lawrence, w którego ręce oddaliśmy organizację Festiwalu od strony muzycznej. Pan Lawrence znalazł muzyków, którzy reprezentując różne formy artystyczne przeprowadzili słuchaczy przez kolejne epoki od XVI wieku po dzień dzisiejszy. Było to dziewięć kolejnych sobót, podczas których nie tylko słuchaliśmy muzyki w wirtuozerskim wykonaniu, ale poznaliśmy instrumenty, na których grali, poznaliśmy biografie kompozytorów oraz charakterystykę epoki, w której powstawały te dzieła. Pan Robert zadbał o wszystko z pełnym profesjonalizmem. W ostatnim, kończącym XIII Festiwal Muzyki Kameralnej wystąpił Chór Filharmonii Narodowej. Nie był to oczywiście Chór w pełnym składzie, gdyż liczy on sobie ponad 80-ciu śpiewaków. Niemniej i tak było to niezapomniane przeżycie. Chórem dyrygował jego dyrektor, Bartosz Michałowski, a usłyszeliśmy Arcydzieła polskiej muzyki sakralnej.
Ostatni koncert zbiegł się w czasie z wernisażem pleneru malarskiego dla dorosłych. Podkreślam to, gdyż wcześniej w dniach 20 – 23 lipca odbyły się Warsztaty Malarskie dla dzieci i młodzieży, także zakończone wernisażem. Komisarzem obu tych plenerów malarskich była pani Magda Raczko, absolwentka warszawskiej ASP, malarka i poetka.
Mimo zakończenia sezonu wakacyjnego, mamy jeszcze plany, które musimy zrealizować do końca 2022 roku. Zarząd Stowarzyszenia serdecznie dziękuje wszystkim osobom, które współpracowały przy organizacji koncertów i plenerów.
Zarząd SPKwU