III Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach
Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej
21 lipca 2012, godz. 18.00
Wykonawcy:
Piotr Rafałko – tenor
VARSOVIA BRASS QUINTET
Damian Marat – trąbka
Lubomir Jarosz – trąbka
Jacek Juszczak – waltornia
Tomasz Dworakowski – puzon
Lubomir Mulik – tuba
Program:
Ludwig van Beethoven – „Oda do radości” z finału IX symfonii d- moll op. 125 (opr. Jacek Juszczak)
Stanisław Moniuszko – „Pieśń wojenna” z cyklu „Śpiewników domowych” (opr. Jacek Juszczak)
H. Zwierzchowski – „Pieśń o nieznanym żołnierzu” (opr. Jacek Juszczak)
M. A. Charpentier – Preludium do „Te deum” (opr. Jacek Juszczak)
Cesar Franck – Panis Angelicus (opr. Jacek Juszczak)
Giuseppe Verdi – Chór niewolników z opery „Nabucco” (opr. Jacek Juszczak)
– Marsz triumfalny z opery „Aida”
Giacomo Puccini – „Nessum dorma”, aria z opery „Turandot” (opr. Jacek Juszczak)
Gioacchino Rossini – Fragment uwertury do opery „Wilhelm Tell”
Wolfgang Amadeus Mozart – „Ave verum corpus” KV 618 (opr. Jacek Juszczak)
– Kanon „Dona nobis pacem” (opr. Jacek Juszczak)
Giukio Caccini – Ale Maria (opr. Jacek Juszczak)
Ennio Morricone – Temat z filmu „Misja” (opr. Jacek Juszczak)
– Temat z filmu „Cinema paradiso” (opr. Jacek Juszczak)
Marco Frisina – „Aprite le porte a Cristo – Hymn do Błogosławionego JP II” (opr. Jacek Juszczak)
PIOTR RAFAŁKO – tenor. Absolwent Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Kazimierza Pustelaka. Umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich Ernsta Haefligera, Sylvii Geszty i Mariany Nicolesco. Laureat konkursów w Dusznikach-Zdroju i Braili (Rumunia). Występował na wielu festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą. Do najbardziej prestiżowych należy zaliczyć koncert inaugurujący 38 Muzyczny Festiwal W Łańcucie, gdzie razem z Ewą Podleś i Cyprianem Katsarisem wykonał „Pieśń o Ziemi” Mahlera, 14 Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Davos (Szwajcaria), I Europäische Herbstakademie – Essen (partia tytułowa w „Orfeuszu” Monteverdiego) i 45 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, gdzie wziął udział w pierwszym wykonaniu opery kameralnej Osvaldasa Balakauskasa „La lointaine”.
Dysponuje bardzo szerokim repertuarem oratoryjno-kantatowym, z którym występuje na estradach polskich filharmonii i koncertuje za granicą. Wymienić należy chociażby tournee po krajach Beneluxu (Requiem Mozarta) z Filharmonią Swiętokrzyską, Japonii i Hiszpanii (9 Symfonia Beethovena).
Na scenie operowej debiutował w „Krakowiakach i Góralach” w Teatrze Wielkim w Poznaniu i Operze Narodowej w Warszawie(„Król Roger” Szymanowskiego, „Wesoła wdówka” Lehara).
Śpiewał w teatrach operowych w Niemczech (Lubeka, Passau). Spośród wykonanych tam partii operowych najważniejsze to: Don Ottavio („Don Giovanni” Mozarta) Grimoaldo („Rodelinda” Haendla), Camille de Rosillon („Die lustige Witwe” Lehara) oraz Erzähler („The Rape of Lucretia” Brittena). Przez wiele sezonów solista Warszawskiej Opery Kameralnej („Der Kaiser von Atlantis” Viktora Ullmanna, „Lucio Silla”, „Il sogno di Scipione”, „Thamos”, „Zaide”, „Die Entführung aus dem Serail” Mozarta, „Il sogno di Scipione” Hassego.
Od kilku lat jest solistą Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Chętnie sięga do repertuaru rozrywkowego. Regularnie współpracuje z aranżerem i dyrygentem Janem Walczyńskim, pod którego kierownictwem od kilku sezonów występuje na scenach polskich filharmonii, wykonując światowe standardy rozrywkowe i jazzowe. Jest solistą zespołu alTango!, z którym od lat występuje w kraju i za granicą śpiewając zarówno przedwojenne jak i współczesne światowe przeboje tangowe.
VARSOVIA BRASS QUINTET – zespół instrumentów dętych blaszanych. To grupa dżentelmenów, których połączyła pasja muzykowania na instrumentach dętych blaszanych oraz chęć wspólnego tworzenia. Grupę tworzy pięciu muzyków instrumentalistów absolwentów wyższych uczelni w Gdańsku, Poznaniu i Warszawie.
Na co dzień muzycy współpracują z najlepszymi orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi w kraju i za granicą. Mimo stosunkowo młodego wieku, muzycy koncertowali praktycznie we wszystkich krajach Europy a także w Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej. Doskonały warsztat oraz doświadczenie gwarantują wysoki poziom artystyczny i niezapomniane wrażenia. Zespół tworzą:
Damian Marat – trąbka
Lubomir Jarosz – trąbka
Jacek Juszczak – waltornia, (szef zespołu)
Tomasz Dworakowski – puzon,
Lubomir Mulik – tuba.
Początki zawiązania zespołu sięgają roku 2001. Powstał on z inicjatywy waltornisty, Jacka Juszczaka, ówczesnego studenta Akademii Muzycznej w Poznaniu, i dzisiejszego szefa zespołu. Z istotniejszych wydarzeń w działalności zespołu niewątpliwie należy wymienić występ w 2003 roku, w auli Pawła VI na audiencji u błogosławionego Papieża Polaka Jana Pawła II. Było to wielkie przeżycie artystyczne jak i duchowe dla wszystkich muzyków i pozostanie w pamięci na długie lata.
W 2009 roku zespół Varsovia Brass Quintet został zaproszony przez Ambasador RP w Tibilisi panią Urszulę Doroszewską na występy w Gruzji. Muzycy swymi występami uświetnili uroczystości związane z 5 – leciem Polski w Unii Europejskiej oraz 10 – leciem Polski w sojuszu północno – atlantyckim NATO. W roku 2010 z autorskim projektem – CHOP IN BRASS, który współtworzyli VARSOVIA BRASS QUINTET oraz zaprzyjaźniony pianista Mirosław Feldgebel, zespół miał wielką przyjemność wystąpić na II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej „ Muzyka na szczytach” w Zakopanem. Z tym samym projektem powstałym na dwusetną rocznicę urodzin Fryderyka Chopina zespół zajął też II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie na interpretację utworu Fryderyka Chopina – „Świecie 2010”, gdzie przewodniczącym komisji był sam prof. Andrzej Jagodziński. We wrześniu 2011roku zespół wystąpił w Zamku Królewskim w Warszawie podczas uroczystej gali wręczenia nagród im. Cypriana Norwida. Swoim wstępem muzycy uświetnili także uroczystość wręczania nagrody przyjaźni polsko – niemieckiej zorganizowanej prze Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Współpraca z wieloma artystami, solistami, aktorami, a ponadto bogaty repertuar obejmujący utwory od „klasyki” prze szeroko rozumianą muzykę popularną i rozrywkową, kolędy, szlagiery muzyki operowo – operetkowo – musicalowej, aż po muzykę współczesną, daje szerokie możliwości kreowania różnych ciekawych projektów. W 2010 roku zespół nagrał swoją pierwszą płytę VOICE & BRASS na której znalazło się 10 utworów wokalno – instrumentalnych z kręgu muzyki rozrywkowej. Obecnie trwają starania nad pozyskaniem środków finansowych w celu wydania płyty „PIANO & BRASS”, na której znajdą się autorskie i nowatorskie opracowania dzieł m.in.: F. Chopina, W.A. Mozarta, P. Czajkowskiego.