III FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ W URLACH

 

Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej

11 sierpnia 2012, godz. 18.00

Wykonawcy:

Zespół Męski GREGORIANUM pod dyr. Bereniki Jozajtis

 

Program:

„Muzyka krakowskich rorantystów”

Program zawierający przede wszystkim utwory pochodzące z rękopisu znajdującego się w Archiwum Katedry Wawelskiej. W większości są to kompozycje nie wykonywane od prawie 400 lat, autorem transkrypcji jest jednen z wokalistów „Gregorianum”, muzykolog – Jacek Iwaszko.

Anonim                       – Magnificat Primi Toni

Marcin Paligon           – Rorate caeli

Cyprian Bazylik          – Nabożna piosnka

Anonim                       – Omnes Sancti Dei

Anonim                       – Omnes Sancti Seraphin

Wacław z Szamotuł   – Już się zmierzka

Walentyn Gawara      – Per merita Sancti Adalberti

Wacław z Szamotuł   – Powszednia spowiedź

Anonim                       – Oramus Domine Conditor

Anonim                       – Ortus de Polonia

Anonim                       – Magnificat Quinti Toni

ZESPÓŁ MĘSKI GREGORIANUM – powstał w 2005 roku, od początku istnienia, prowadzi go Berenika Jozajtis – absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, w klasie dyrygowania prof. Henryka Wojnarowskiego.

Po mniej więcej półtora roku działalności zespół postanowił skupić się na wykonawstwie muzyki dawnej – głównie z okresu renesansu. Od tamtej pory intensywnie pracuje nad rozwojem tak techniki wokalnej jak i wiedzy na temat wykonywania tego rodzaju muzyki. Grupa doszkala się na kursach mistrzowskich u uznanych autorytetów, takich jak: prof. Cezary Szyfman, prof. Elżbieta Wtorkowska czy prof. Paul Esswood.

Zespół występuje w całym kraju – w rodzinnej Warszawie oraz innych miastach, na koncertach i festiwalach organizowanych m.in. w Gorzowie Wielkopolskim, Świeradowie Zdroju czy Gnieźnie. Gregorianum bierze również udział w konkursach chóralnych, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia, spośród których wymienić należy choćby Grand Prix na IV Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym Ars Liturgica w Gnieźnie czy I miejsca na festiwalach w Myślenicach i Szamotułach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content