O nas

Serdecznie witamy. Niezmiernie nam miło, że możemy Państwa zainteresować tematem naszej prezentacji. Temat ten, to Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury w Urlach. Powiemy Państwu, dlaczego obecnie miejscem chętnie odwiedzanym, przez wielu ulubionym, otaczanym szacunkiem i akceptacją, zarówno przez gości, jak i twórców, są Urle.     

Jedną z przyczyn popularności oferty kulturalnej Urli są zmiany w społeczeństwie, które wskazują na szukanie wartości wyższych, nie konsumpcyjnych, czyli duchowych. Nie bez znaczenia, jest rola mediów, rozpowszechniających atrakcyjność stylu życia opartego na czynnym uczestnictwie w kulturze, które w całej krasie wyboru oferowane jest w Urlach.

Celem naszego Stowarzyszenia, powstałego w 2010 roku, jest stworzenie przyjaznego środowiska, w którym jest rozwijana i pielęgnowana kultura.

Kultura to całokształt materialnego i duchowego dorobku ludzkości, gromadzonego, utrwalanego i wzbogacanego w ciągu jej dziejów, przekazywanego z pokolenia na pokolenie. Człowiek w swoim rozwoju, po zaspokojeniu potrzeb niższych – materialnych, szuka spełnienia w wartościach wyższych. Są różne formy spędzania wolnego czasu. Na przełomie XX i XXI wieku obserwujemy olbrzymie zainteresowanie nowoczesnymi formami zdobywania kondycji fizycznej (fitness, aerobic, callanetics). Do swoistego stylu życia należy kult ciała i młodości (propagowanie zdrowego i aktywnego stylu życia). Celebrity endorsement wpływa na rozwój rynku i masowego sportu. Człowiek osiąga swoje apogeum życia społecznego we współczesnych „katedrach” świata konsumpcji – shopping malls. Jednak to nie wyczerpuje potrzeb i aspiracji osoby ludzkiej. Współczesny człowiek żyje już nie w społeczeństwie przemysłowym, lecz informatycznym. Nasze myślenie o kulturze staje się globalne i długofalowe. Uprawiając kulturę w demokracji uczestniczącej a nie przedstawicielskiej, przechodząc od pomocy zinstytucjonalizowanej do samopomocy, stosujemy zawsze schemat nie albo-albo, ale wielokrotnego wyboru.

Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury w Urlach zaprasza do aktywnego i coraz szerszego uczestnictwa w kulturze. Mamy doskonałe możliwości prezentowania muzyki kameralnej. Nasz parafialny kościół pod względem akustycznym spełnia oczekiwania najlepszych muzyków o światowej sławie. Są w nim nagrywane płyty, zwłaszcza z muzyką z okresu baroku. Cykl „Pogodnych Wieczorów” idealnie wpisuje się w nastrój letnich wakacji. Atutem tych spotkań z wielkimi artystami i ich profesjonalną sztuką jest fakt, że gromadzą one całą miejscową społeczność, letników przebywających w Urlach i gości, którzy specjalnie przyjechali na koncert. Nie ma w Urlach podobnej imprezy, która przez całe wakacje, co tydzień, gromadziłaby tak licznie ludzi spragnionych kulturalnych doznań. Inne możliwości rozwoju człowieka stwarza teatr w Urlach. Choć jest specjalnie adresowany do dzieci, dorośli też znajdą coś dla siebie. Najlepszym przykładem jest sztuka „Cuda w budzie” Teatru Lalka z Warszawy, przeznaczona dla widzów od „0” do 100 lat. Teatr w wakacje, na prowincji, nie jest czymś codziennym. U nas teatr jest żywy, prawdziwy, grany w amfiteatrze leśnym – w plenerze. I jest publika. Zapraszamy na wyjątkowe doznania… i wzruszenia. Plenery rzeźbiarskie w Urlach mają już swoich stałych bywalców, także z zagranicy. Tematycznie ewoluują od przedstawień przyrodniczych przez religijne do patriotycznych. Nowy cykl, związany z historią Polski i Lasów Państwowych, kontynuowany będzie przez najbliższe lata. Nowością, która – mamy nadzieję – szybko się u nas zadomowi, jest „Jazz w lesie” – impreza Lasów Państwowych z cyklu „Wakacje w lesie”. Kiermasze artystyczne nie tylko pozwalają na obejrzenie, czy zakupienie różnego rodzaju dzieł, ale są przede wszystkim okazją do spotkania się w bardzo szerokim gronie przy sztuce, są rzadką sposobnością do podyskutowania, do wymiany poglądów.

Urle, to magiczne miejsce. Urle w wakacje, przy kościele i w przestrzeni kultury, to środowisko, w którym człowiek może odnaleźć siebie i nawiązać relacje z osobami o podobnych zainteresowaniach.

Scroll to Top
Skip to content