IV FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ W URLACH

 

 Kwartet smyczkowy THETonacja

Wykonawcy:

Joachim Łuczak  – skrzypce

Joanna Gręziak – skrzypce

Justyna Kostrzom – altówka

Kamila Wyrzykowska – wiolonczela

6 lipca 2013 r., godz. 18.00
Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Urlach, ul. Piękna 8    plakat

Organizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury w Urlach, Parafia Matki Bożej Częstochowskiej
Współorganizator: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki

W programie:
Witold Maliszewski – Kwartet smyczkowy nr 2 op. 6
Józef Wieniawski – Kwartet smyczkowy a-moll op. 32
Michał Kleofas Ogiński – Polonez „Pożegnanie Ojczyzny”

Wykonanie utworów Józefa Wieniawskiego i Witolda Maliszewskiego odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Nowe interpretacje”.

Witold Maliszewski (1873-1939), polski kompozytor, pedagog, dyrygent. Studiował kompozycję w Petersburgu u Rimskiego-Korsakowa. Wykładał (1908-1921) w Konserwatorium w Odessie, a następnie w Warszawie (1921-1925 i 1931-1939). W latach 1925-1927 był dyrektorem Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego oraz Wyższej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W roku 1927 pełnił funkcję przewodniczącego jury Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. W 1928 w Genewie otrzymał nagrodę w konkursie na dokończenie Symfonii h-moll Schuberta. Był kompozytorem konserwatywnym, pozostającym pod wpływem neoromantyków rosyjskich, zwłaszcza swego nauczyciela, Rimskiego-Korsakowa oraz Głazunowa. Do najważniejszych dzieł Maliszewskiego należy: 5 symfonii, 3 kwartety smyczkowe, balety Boruta i Syrena, Requiem (1930), Missa Pontificalis (1930), Koncert b-moll na fortepian i orkiestrę (1938), Kwintet smyczkowy d-moll oraz Wielka kantata biblijna. Kompozycji uczył się u Maliszewskiego Witold Lutosławski, najpierw (od 1928) prywatnie, następnie (od 1932) w Konserwatorium Warszawskim.

Józef Wieniawski (1837-1912), polski pianista i kompozytor. Studiował w Paryżu i Weimarze (u Franciszka Liszta ). Początkowo występował wraz z bratem Henrykiem (skrzypkiem), potem rozpoczął samodzielną karierę pianistyczną. W latach 1866-1869 uczył w konserwatorium w Moskwie, w 1878 został profesorem konserwatorium w Brukseli. Skonstruował z E. Mangeotem fortepian o dwu klawiaturach. W latach ’80-tych XIX w. osiadł na stałe w Brukseli. Komponował symfonie, utwory fortepianowe, jak Koncert fortepianowy g-moll Op.20, Ballada es-moll, Sonata h-mol, muzykę kameralną oraz pieśni.

Kwartet smyczkowy THETonacja to przede wszystkim grupa przyjaciół, których połączyła wspólna pasja – muzyka. Zespół tworzą profesjonalni i w pełni wykształceni muzycy, absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Artyści są jednocześnie członkami Samodzielnego Koła Solistów i Kameralistów działającego przy Zarządzie Głównym SPAM. Każdy z osobna przeszedł indywidualną ścieżkę edukacyjną i wniósł do grupy coś innego. Stworzyło to istną mieszankę wybuchową. Dzięki otwartości na różne style muzyczne TheTonacja posiada bogaty repertuar koncertowy. Z powodzeniem łączy swobodę popkultury z harmonią klasyki. Odważne aranżacje sprzyjają odkrywaniu nowych horyzontów brzmieniowych.
W dniach 8- 4 kwietnia br. zespół wziął udział w XVIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. K Bacewicza w Łodzi. W roku 2012 Kwartet smyczkowy TheTonacja przy współpracy z Dziennikiem Bałtyckim uczestniczył na zasadzie wolontariatu w nagraniu już drugiej edycji płyty „Bóg się rodzi na Pomorzu”, z której dochód przeznaczony został na aparaty słuchowe dla dzieci niedosłyszących. Muzycy przygotowują obecnie materiał do swojego kolejnego albumu. Tym razem TheTonacja zabrzmi klasycznie w repertuarze z przełomu XIX i XX wieku.

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content