Chór Filharmonii Częstochowskiej
COLLEGIUM CANTORUM
pod dyr. Janusza Siadlaka
Chór „Collegium Cantorum” koncertował niemalże w całej Polsce, w większości krajów Europy, a także w Argentynie (dwukrotnie), Urugwaju, Rosji, Chinach i USA (dwukrotnie), wszędzie zbierając znakomite recenzje i spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności.
Zespół dokonał wielu prawykonań utworów kompozytorów polskich. Jest doceniany za nienaganną technikę oraz wyjątkową wrażliwość muzyczną w nawet bardzo wymagających, rzadko goszczących na scenach dziełach kompozytorów, takich jak Arvo Pärt, Ernst Pepping czy Hugo Distler. Wielokrotnie zapraszany był przez Zbigniewa Preisnera do współpracy przy różnorodnych projektach związanych z muzyką filmową oraz produkcjami telewizyjnymi.
Istotną częścią działalności „Collegium Cantorum” są autorskie przedsięwzięcia organizowane w ramach działalności Filharmonii Częstochowskiej – należą do nich tematyczne widowiska muzyczne, takie jak Gorąca Afryka czy Jazz a cappella, cieszące się uznaniem i ogromną popularnością wśród publiczności, oraz święcący triumfy cykl tematycznych koncertów Czwartkowe Wieczory z Chórem Filharmonii Częstochowskiej «Collegium Cantorum», prezentujący bogactwo i różnorodność muzyki wokalnej (od muzyki najnowszej, poprzez klasykę, operę po rozrywkę i żarty muzyczne). „Collegium Cantorum” jest również organizatorem Festiwalu Muzycznego Rodziny Bachów.
JANUSZ SIADLAK – dyrygent, chórmistrz oraz organizator życia muzycznego. Założyciel i dyrygent Chóru „Collegium Cantorum” – obecnie chóru Filharmonii Częstochowskiej. Uhonorowany medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis”. Absolwent Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie oraz Podyplomowego Studium Chórmistrzostwa Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, które ukończył z Wyróżnieniem. Brał udział w kursach, seminariach, sympozjach, które prowadzili wybitni dyrygenci i przedstawiciele chóralistyki światowej, m.in. prof. Heinrich Poos z Frankfurtu nad Menem, dr Hans Jaskulsky z Konserwatorium w Bochum, dr Hayashi Hikaru z Uniwersytetu w Tokio, Uwe Gronostay z Filharmonii Berlińskiej, prof. Tatsuya Muratani z Tokio oraz Dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego Jan Łukaszewski. Janusz Siadlak jest inicjatorem i twórcą wielu wydarzeń artystycznych (Akademickie Spotkania Muzyczne, Musicalia Czestochoviana, Muzyka w Świątyniach, Pałacowe Koncerty, Czwartkowe Wieczory z Chórem), w tym Festiwalu Muzycznego Rodziny Bachów organizowanego w Częstochowie od 2010 roku. Jest także współtwórcą i dyrektorem artystycznym Polish Chamber Voices. Od stycznia 2003 do sierpnia 2009 roku sprawował funkcję kierownika chóru w Zespole Pieśni i Tańca Śląsk. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród i statuetek: dla „Najlepszego Dyrygenta”, „Człowieka Roku”, Zasłużony Działacz Kultury – Wyróżnienia Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej, laureatem Nagrody Specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „W uznaniu nieocenionych zasług dla polskiej kultury muzycznej” oraz Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy za szczególne osiągnięcia w dziedzinie muzyki, a także wielu innych nagród i wyróżnień zdobywanych podczas konkursów i festiwali na całym świecie. Występował w niemal wszystkich krajach Europy, a także w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i Azji. Obszarem szczególnego zainteresowania Janusza Siadlaka jest pogłębianie wrażliwości na jakość i ekspresję dźwięku, osiągnięcie bogactwa barw brzmienia poprzez pogłębianie warsztatu wokalnego śpiewaków, aż do uzyskania jak największej homogeniczności brzmienia chóru.