XIII Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2022

Program:


Marc-Antoine Charpentier (1643–1704) – Preludium do Te Deum H.146
Michel Corrette (1707–1795) – Koncert Le Phénix, cz. I Allegro
Archangelo Corelli (1653–1713) – La Folia
Johann Sebastian Bach (1685–1750) – III Koncert brandenburski G-dur BWV 1048, cz. I Allegro
Giuseppe Verdi (1813–1901) – Uwertura do opery Traviata
Siergiej Prokofiew (1891–1953) – Scherzo humoristique, op. 12b
Julius Fučik (1872–1916) – The Old Grumbly Bear, op. 210
Manuel Penella (1880–1939) – El gato montés
John S. Zamecnik (1872–1953) – The Little Flirt
Nacio Herb Brown (1896–1964) – The Wedding of the Painted Doll
Piero Umilani (1926–2001) – Mah Nà Mah Nà


Robert Lawrence – prowadzenie koncertu

Polski Kwartet Fagotowy

Grzegorz Dąbrowski- fagot

Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fagotu prof. Bogumiła Gadawskiego. Studiował również w Yale University (USA) pod kierunkiem dr Franka Morellego. Jest laureatem wielu konkursów, w tym pierwszych nagród w Koszalinie (1986) i we Włoszakowicach (1992). W latach 1990–2007 współpracował z orkiestrami: Camerata Academia w Warszawie, Polska Orkiestra Radiowa w Warszawie, Polska Filharmonia Kameralna w Sopocie; Philharmonia Orchestra of Yale, Yale Symphony Orchestra, New Haven Symphony, Norwalk Symphony, Lyric Mountain Festival Orchestra; Teatru Muzycznego Roma, Płocka Orkiestra Symfoniczna. W 1999 roku został przyjęty do Polish Festival Orchestra Krystiana Zimermana, z którą odbył tournée po Europie i USA. W tym czasie rozpoczął również współpracę z Orkiestrą Filharmonii Narodowej i Orkiestrą Sinfonia Varsovia, którą kontynuuje do chwili obecnej. Występował na licznych festiwalach w kraju i za granicą (m.in.: Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, La Folle Journee, Schleswig-Hollstein). Przez cały okres pracy zawodowej występuje również jako solista i kameralista. Koncerty fagotowe A. Vivaldiego, W.A. Mozarta, C.M. von Webera miał okazję wykonywać z orkiestrami filharmonii Lubelskiej, Jeleniogórskiej, Pomorskiej, Orkiestrą Trybunału Koronnego w Lublinie, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Toruńską Orkiestrą Kameralną i Pilską Orkiestrą Klasyczną oraz w USA z The Connecticut Virtuosi. Od 1998 roku prowadzi klasę fagotu w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 2021 roku otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych.

Michał Wawrzyniak- fagot

Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Artysta na stałe współpracuje z PKF. Jest laureatem wielu konkursów solowych i kameralnych, m.in.: II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Oboistów i Fagocistów w Sieradzu (1996), II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Bydgoszczy (1996), III nagrody na Drugim Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Fagotowych w Poczdamie (1998). Jako solista i kameralista koncertował z takimi zespołami jak: Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Polska Filharmonia Kameralna, Varsovia Ensamble, Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Varsovia, Leopoldinum, Wratislavia, Hanseatica, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Warszawscy Soliści Concerto Avenna oraz Camerata Vistula. W trakcie bogatej działalności artystycznej występował z takimi osobowościami jak: Krzysztof Penderecki, Jacek Kaspszyk, Gabriel Chmura, Jerzy Maksymiuk, Lorin Maazel, Marc Minkowski, Christoph Eschenbach, Christopher Hogwood, Valery Gergiev, John N. Axelrod, Rudolf Buchbinder, Patrick Fournillier czy też Patrick Gallois. W latach 1995–1996 był członkiem Orkiestry Warszawskiej Opery Kameralnej. Od 1996 roku jest solistą Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, a od 2003 roku również solistą Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Jest współzałożycielem kwintetu dętego Tempo Prima.

Antoni Dąbrowski- fagot

Jest fagocistą młodego pokolenia, który na stałe współpracuje z PKF. Naukę gry na fagocie rozpoczął w 2012 roku w Zespole Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Grażyny Bacewicz w Warszawie. Uczył się w klasie Andrzeja Budejko oraz prof. dra hab. Grzegorza Dąbrowskiego – swojego ojca. Umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich prowadzonych przez: Zbigniewa Płużka, Leszka Wachnika, Arkadiusza Adamczyka, Damiana Lipienia, Artura Kasperka, Katarzynę ZdybelNam, Sophie Dartigalongue oraz Matthiasa Racza. Jest laureatem konkursów krajowych i międzynarodowych, m.in. Grand Prix Konkursu Instrumentów Dętych im. Bolesława Strawy i Franciszka Krzemińskiego w Lublinie. Jako solista i kameralista koncertuje w kraju i za granicą. Wraz ze Szkolną Orkiestrą Symfoniczną i Orkiestrą Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa wykonał Andante i rondo węgierskie op. 35 C.M. von Webera oraz Koncert fagotowy Michała Spisaka. Trzykrotnie został przyjęty do Polskiej Orkiestry Młodzieżowej Lutosławski Youth Orchestra. Współpracuje także z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie oraz Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej. Obecnie studiuje w klasie prof. dra hab. Zbigniewa Płużka na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Dariusz Bator- fagot

Od 1994 do 1999 roku studiował grę na fagocie w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Bogumiła Gadawskiego. W maju 1999 roku zdobył I Nagrodę na Ogólnopolskim Akademickim Konkursie dla Fagocistów. Również w 1999 roku otrzymał stypendium ufundowane przez The Boston Conservatory. W trakcie pobytu w Bostonie swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem Suzanne Nelsen (Boston Symphony Orchestra) – fagot i Davida Ohaniana (Canadian Brass oraz Boston Symphony Orchestra) – kameralistyka. W latach 1997–2002 pracował jako fagocista i kontrafagocista w Polskiej Orkiestrze Radiowej w Warszawie. W tym czasie współpracował m.in. z Chopin Academy Orchestra (Warszawa), Małą Filharmonią (Warszawa) oraz Polską Filharmonią Kameralną (Sopot). Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy grając w najważniejszych salach i na festiwalach muzycznych. Jako muzyk orkiestrowy brał udział w nagraniach dla Polskiego Radia i Telewizji. Od 2002 roku jest solistą Orkiestry Opery Wrocławskiej. Równolegle współpracuje z orkiestrami NFM Leopoldinum oraz Wratislavia. Lata 2003–2005 to okres Mistrzowskich Studiów Podyplomowych w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, które odbywał pod kierunkiem prof. dra hab. Czesława Klonowskiego. Od 2005 roku zatrudniony jest we wrocławskiej Akademii Muzycznej. We wrześniu 2019 roku obronił pracę doktorską pt.: „Podobieństwa i różnice w technikach gry na fagocie i kontrafagocie systemu niemieckiego”. Jest założycielem zespołu ContraPianoDuet oraz Polskiego Kwartetu Fagotowego, którego działalność artystyczna została zainaugurowana koncertem kameralnym w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu w październiku 2020 roku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content