XIII Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2022

Program:
 

Georg Friedrich Händel (1685–1759) – Passacaille na harfę solo
Johann Sebastian Bach (1685–1750) – Jesus bleibet meine Freude (chorał z kantaty Herz und Mund und Tat und Leben BWV 147)
J.S. Bach/Charles Gounod (1818–1893) – Ave Maria
Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791) – Laudate Dominum
Edvard Grieg (1843–1907) – Poranek ze suity Peer Gynt na harfę solo
Georg Friedrich Händel – Lascia ch’io pianga
Franz Schubert (1797–1828) – Ave Maria
Cesar Franck (1822–1890) – Panis angelicus
Alphonse Hasselmans (1845–1912) – La Source na harfę solo
Mikołaj Gomółka (ok. 1535–1591) – Nieście chwałę mocarze
Stanisław Moniuszko (1819–1872) – Modlitwa z opery Flis
Marian Sawa (1937–2005) – Adoramus Te
John Thomas (1826–1913) – The Minstrels Adieu to His Native Land na harfę solo Amazing Grace (pieśń tradycyjna)

Robert Lawrence – prowadzenie koncertu

Dorota Całek – sopran

Absolwentka Wydziału Wokalno- Aktorski Akademii Muzycznej im. F. Chopina (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) oraz Podyplomowych Studiów Logopedii w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie. Doktor habilitowana sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka. Wieloletnia solistka Warszawskiej Opery Kameralnej. Z zespołem tego teatru występowała w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Rosji i Libanie. Współpracowała z Teatrem Roma w Warszawie (Diana w Orfeuszu w piekle J. J. Offenbacha) i Operą Bałtycką w Gdańsku (Hrabina w Weselu Figara W. A. Mozarta). W roku 2000 w Berlinie wzięła udział w międzynarodowym projekcie Opera for four buses z muzyką Krzysztofa Knittla, a w 2002 śpiewała na Gali Moniuszkowskiej w Operze Lwowskiej. Za swój największy sukces sceniczny uważa partię Kościelnichy w pierwotnej wersji Jenufy L. Janačka, wystawionej w WOK w 2004 roku. Koncertuje w repertuarze pieśniarskim i oratoryjnym. Występowała m.in. w Studio S1 w Warszawie i Filharmonii Narodowej oraz w filharmoniach: Krakowskiej, Lubelskiej i Kaliskiej, a także na Litwie, Białorusi, Ukrainie i Turcji. Obecnie wykonuje i nagrywa głównie repertuar polski, biorąc udział w prawykonaniach utworów m.in. R. Twardowskiego, M. Sawy, P. i M. Łukaszewskich. Pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu (UAM w Poznaniu), prowadząc zajęcia z emisji głosu, oraz na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie uczy emisji głosu na specjalizacji nauczycielskiej.

Urszula Nowakowska-Żwirdowska - harfa

Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie harfy prof. Urszuli Mazurek. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Isabelle Moretti, Kumiko Inoue, Helgę Storck, Ursulę Holliger, Mercedes Gomez oraz Isabelle Perrin, a także w warsztatach interpretacji jazzowej Jakeza Francois, Parka Stickney’a i Evelyn Huber. Swoje umiejętności doskonaliła także na studiach podyplomowych pod kierunkiem prof. Urszuli Mazurek. Jako solistka zadebiutowała wykonaniem Koncertu D-dur Johanna Christiana Bacha w Filharmonii Narodowej w Warszawie (1996). W 2001 roku była członkiem European Festival Orchestra, towarzyszącej zespołowi YES w tourneé po Europie. W lipcu 2006 roku występowała ze słynnym wykonawcą muzyki hip-hop Kanye Westem na Festiwalu Open’er w Gdyni. W czerwcu 2008 roku brała udział w koncercie Sinfonii Varsovii z Nigelem Kennedym, część jednego z utworów wykonując w duecie ze słynnym skrzypkiem. Występowała z takimi solistami, jak: Placido Domingo, Martha Argerich, Kenny G, Dolores O’Riordan, Maxim Vengerov, Mietek Szcześniak, Justyna Steczkowska, Kasia Stankiewicz, Edyta Bartosiewicz. Obecnie artystka koncertuje solo, w zespołach kameralnych, w orkiestrach oraz z chórami, wykonując zarówno muzykę klasyczną, jak i rozrywkową, a także biorąc udział w prawykonaniach twórczości młodych kompozytorów polskich. Nagrała muzykę filmową m.in. do Bitwy Warszawskiej i Carte Blanche. Występuje także podczas różnych uroczystości, takich jak przyjęcie wydane przez prezydenta RP w dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej czy wręczenie nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prowadzi klasę harfy w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content