Spotkanie z poetą

     Dr Grzegorz Walczak, syn Leonii z Judyckich i Tadeusza Walczaka, oficera Wojska Polskiego zamordowanego w 1942 r. w Auschwitz; wybitny poeta, prozaik, dramaturg, satyryk, autor tekstów piosenek (między innymi dla Niebiesko-Czarnych, „Skaldów”, K. Prońko, Ani Rusowicz) a także ceniony językoznawca, były adiunkt w Instytucie Języka Polskiego na Polonistyce UW, a w ostatnich latach – również kompozytor. Jego piosenki wykonywane były na festiwalach w Opolu i w Sopocie.  Jest autorem libretta pierwszej polskiej rock-opery pt.: „Naga”. Zajmuje się też przekładami poezji serbskiej i chorwackiej. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Międzynarodowego Instytutu Teatralnego ITI w Sekcji Dramatopisarzy oraz Polskiej Sekcji Stowarzyszenia Kultury Europejskiej S.E.C., jest członkiem 3 sekcji ZAIKS-u oraz ZAKR-u.

            Współpracował z teatrami: Rampa, Teatrem Witkacego w Zakopanem i Wrocławskim Teatrem Pantomimy Przez kilka lat występował w swoich autorskich programach między innymi z Wojciechem Siemionem, Olgierdem Łukaszewiczem, Henrykiem Talarem, Barbarą Dziekan a w programach poetycko-muzycznych  multiinstrumentalistką, Marią Pomianowską oraz ze znanym muzykiem, Krzysztofem Ścierańskim.

Jego twórczość literacka jest różnorodna, ale w każdej odsłonie –

mistrzowska, daleka od tzw. kultury masowej, więc może nie należy do najłatwiejszych. Poezja – urzeka piękną formą i głęboką refleksją. Refleksją o życiu, o przemijaniu, o pięknie, o szczęściu i o cierpieniu,  czyli po prostu – o człowieku. Jego wrażliwość nie pozwoliła Mu być obojętnym na wydarzenia w Ukrainie, dlatego też od początku wojny wiele wierszy poświęcił tym tragicznym wydarzeniom.

            Grzegorz Walczak doskonale nie tylko recytuje swoje utwory, ale także śpiewa.

fot. Magda Donoch

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content