Drukuj

MUZYKA KAMERALNA W URLACH

 Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej

7 lipca 2012, godz. 18.00

 
Wykonawcy: 

Eduardo Baranzano /Urugwaj, Hiszpania/ - gitara

 Kwartet smyczkowy QUATUOR EUROPA

Cristian Ifrim /Rumunia, Hiszpania/ – I skrzypce

Anna Radomska /Polska, Hiszpania/ – II skrzypce

Jerzy Wojtysiak /Polska, Hiszpania/ – altówka

Herwig Coryn /Belgia, Hiszpania/ – wiolonczela

 
Program:

Luigi Boccherini                     - Nocna straż na ulicach Madrytu

Georg Philipp Telemann        - Suita Don Quixotte

Overture

Przebudzenie Don Kichota
Walka z wiatrakami
Westchnienia miłosne
Oszukany Sancho Pansa
Galop Rosynanta - Galop osła Sancho Pansy
Zakończenie

Luigi Boccherini                     - Quinteto “Fandango” nº4 G448

Allegro maestoso

Pastorale

Grave - Fandango

Isaac Albeniz                         - Rumores de la Caleta 

Joaquin Malats                       - Hiszpañskie impresje (Serenata nº2)

 

Eduardo Baranzano - urodził się w Montevideo w 1959 r., studiował u wybitnych gitarzystów i uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich. Otrzymał nagrody na konkursach w Toronto, Benicassim, Madrycie, Almunar, Palma de Mallorca, Paryżu, Alcoy i Hawanie. Nagrywał dla EPSA (Argentyna), RTVE (Hiszpania) i AusART (Kraj Basków). Jest jednym z autorów pierwszej edycji Szkoły na Gitarę- Fernando Sor po hiszpańsku. Obecnie wykłada w Wyższej Szkole Muzycznej Nawarry i jest profesorem w Konserwatorium im. Francisco Escudero w San Sebastian. Pełni także funkcję prezydenta stowarzyszenia gitarzystów Kraju Basków AIREAN oraz dyrektora artystycznego Festiwalu w Zarautz. Odnajduje się w rozmaitych stylach gitarowych, poczynając od muzyki współczesnej, folkloru, muzyki klasycznej do innych form ekspresji.

Dokonał wielu nagrań płytowych, najważniejsze z nich to:

* Guitarraren artea (aus_Art_records, Euskal Herria)

* Homenaje a José de Azpiazu (aus_Art_records, Euskal Herria)

* Festival de Alsacia I y II (Loco, Francia)

* Guitarras del Mundo 1996, 1997, 1998 y 2001 (Epsa, Argentina)

* De Palosanto (MicaAbierta)

* La Bella Lola, Orfe Donostiarra (RTVE 2002)

* 1830 Fernando Sor: Obras desconocidas (aus_Art_records, 2005, Euskal Herria)

* The Operatic Guitar (aus_Art_records, 2008, Euskal Herria)

* MONTEVIDEOra itzultzen / Pa’l que se va (aus_Art_records, 2010, Euskal Herria)

 

Pisano o nim:

„…muzyk o bogatej osobowości pełnej finezji, energii i pewnej tajemniczości; znakomitym

poczuciu rytmu i dynamiki, dominuje scenę.”

(Daniele Ribouillaut - Les cahiers de la guitarre)

„…panuje nad interpretacją, ma styl i brzmienie, jest bardzo ekspresyjny.”

(Maria Luisa Anido)

„..z uwagi na wybitną technikę i muzykalność, połączone z przenikliwością, jest jednym

wybitniejszych gitarzystów swojej generacji.”

(Eduardo Fernandez)

„…potwierdzam wybitne zdolności techniczne, temperament y wysoki poziom

profesjonalny… polecam śledzić z bliska karierę E. Baranzano.”

(Leo Brouwer)

QUATUOR EUROPE - powstał w 2000 roku z inicjatywy czwórki znakomitych muzyków, solistów najważniejszych orkiestr europejskich, których łączy wspólne zamiłowanie do muzyki kameralnej. Pelnią oni funkcje koncertmistrzów i solistów w renomowanych orkiestrach takich jak Belgian RTV Orquestre, Orquesta de Camara del Palau de la Música Catalana,Philharmonia Orchestra of Yale, New Music New Heaven,Orkiestra Filharmonii w Bukareszcie, Orquestra de Euskadi w San Sebastian, Orquesta Sinfonica de Navarra, Grupo Enigma (orkiestra kameralna) w Saragossie.

Każdy z nich reprezentuje inny kraj pochodzenia, ale łączy ich obecnie miejsce zamieszkania, w północnych prowincjach Hiszpanii (Nawarra, la Roja y Gipuzcoa)

Członkowie Quatuor Europa uczestniczyli w wielu konkursach muzyki kameralnej zdobywając nagrody i wyróżnienia: Międzynarodowy Konkurs Kwartetów w Colmar, Muzyki Kameralnej w Belgradzie,Concurs Germans Claret, Concurs de Cambra Sofia Puche w Hiszpanii,oraz jako solisci : Konkurs im. H. Wieniawskiego w Lublinie, Międzynarodowy Konkurs Nicanor Zabaleta

w San Sebastian. Brali udział w wielu festiwalach muzyki kameralnej : Festival de Perigord Noir, Festival de Musica Visual en Lanazarote, Festival Musikaste w Renteria - San Sebastian, Quincena Musical de Donosti , Caper Lubliniensis, Muzyka i Architektura w Toruniu, Festiwal Zespołów Kameralnych w Warszawie….

Wraz z różnymi zespołami i jako soliści dokonali wielu nagrań dla tak ważnych firm dyskograficznych jak Harmonia Mundi, Naxos, Cristal Records, Nimbus, Discoby,Elkar.

Występowali na scenach najważniejszych sal koncertowych Europy, Azji i Ameryki uczestnicząc w wielu podróżach artystycznych realizowanych z grupami kameralnymi jak i z orkiestrami, w których pracują.

Oprócz działalności koncertowej wszyscy muzycy zespołu aktywnie udzielają się pedagogicznie, współpracując z najważniejszymi centrami edukacji muzycznej w Hiszpanii i w Belgii oraz prowadząc letnie kursy mistrzowskie dla wybitnie uzdolnionej młodzieży.

Od roku 2009 regularnie odbywają muzyczne podróże do Polski. grając utwory czołowych kompozytorów hiszpańskich i europejskich.

Quatuor Europa współpracuje także z solistami tej rangi jak Peter Verhoyen, Thomas Indelmuhle, Maciej Pikulski, Eva Fontalba, Frank Coryn, Lukasz Krupiński i Vadim Tsibulevsky.

CRISTIAN IFRIM /Rumunia, Hiszpania/ - skrzypce. Urodził się w Bukareszcie i tutaj ukończył wyższe studia muzyczne w klasie skrzypiec i altówki na Uniwersytecie Muzycznym. Uczestniczył w wielu Kursach Mistrzowskich i festiwalach dla młodzieży uzdolnionej muzycznie w swoim kraju, w Niemczech, we Francji oraz w dawnej Jugosławii. Po ukończeniu studiów podjął pracę jako pierwszy skrzypek w Orkiestrze Filharmonii Narodowej w Bukareszcie, a od 1986 roku jako solista grupy altówek w Orkiestrze Symfonicznej Euskadi w San Sebastian (Hiszpania). Jest laureatem I Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kwartetów w Colmar, którą otrzymał z kwartetem Orkiestry Filharmonii Narodowej w Bukareszcie "Pro - Musica" oraz I Nagrody w Międzynarodowym Konkursie Nicanor Zabaleta jako skrzypek - solista. Od roku 1986 współpracuje z hiszpańskim kompozytorem Alberto Iglesias, nagrywając ścieżki dźwiękowe do filmów Almodovara, Medema i innych. Prezentował ten rodzaj muzyki wielokrotnie na Festiwalu Musica Visual na Lanzarote oraz na Festiwalu Muzyki Filmowej w Maladze. Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi zapraszany jako solista skrzypiec i altówek (Lille, Sevilla, Bukareszt, Bordeaux, Pampeluna, Rzym). Wykonuje także muzykę kameralną z "Cuarteto Amadeus" i należy do "Claret Piano Quartet", który tworzy wraz ze znakomitymi muzykami hiszpańskimi, Gerardem i Luisem Claretem oraz Maruxa Llorente. Z zespołami tymi brał udział w wielu festiwalach muzycznych w Hiszpanii, we Francji, Szwajcarii, Włoszech i Azji, dokonał także wielu nagrań dla najważniejszych firm dyskograficznych w Europie. Występuje również jako solista, grając recitale i koncerty z różnymi orkiestrami oraz prowadzi działalność pedagogiczną, będąc powszechnie cenionym i uznanym wykładowcą, zapraszanym na wiele Kursów Mistrzowskich dla młodzieży.

ANNA RADOMSKA-GARDYJAS /Polska, Hiszpania/ – skrzypce. Rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w wieku sześciu lat w rodzinnym mieście Lublinie w Państwowej Szkole Muzycznej im. K. Lipińskiego w klasie prof. Teresy Staniak oraz prof. Oskara Ruppla. Kontynuowała studia w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. S. Czermaka, a następnie w Warszawie w klasie prof. M. Słubickiej i M. Rezler. Uczestniczyła w wielu Kursach Mistrzowskich, doskonaląc swoje umiejętności pod kierunkiem znakomitych pedagogów, takich jak Z. Bron, O. Krysa, T. Wroński, Z. Zienkowski. Brała udział w wielu festiwalach muzycznych w kraju i za granicą (Olsztyn, Toruń, Bydgoszcz, Bayreuth, Zurich, Schruns, San Sebastian, Peralada. Renteria, Toledo, Capbreton). Po ukończeniu studiów podjęła pracę w Operze Kameralnej w Warszawie, a od 1989 roku jest solistą drugich skrzypiec w Orkiestrze Symfonicznej Navarry i mieszka w Pampelunie (północna Hiszpania). Oprócz pracy w orkiestrze prowadzi szeroką działalność kameralną, będąc członkiem - założycielem Quinteto Clásico de Pamplona, orkiestry kameralnej Camerata del Reyno de Navarra oraz orkiestry Capilla de la Catedral de Pamplona. Z zespołami tymi podróżowała niemal po całej Europie, a ostatnio koncertowała w najważniejszych salach koncertowych Chin. Dokonała również wielu nagrań dla RTV Española i współpracuje z czołowymi kompozytorami Hiszpanii, koncentrując także część swoich zainteresowań na odszukiwaniu zapomnianych utworów kompozytorów nawarryjskich i baskijskich. Prowadzi też działalność pedagogiczną, współpracując z najważniejszymi centrami edukacji muzycznej (Navarra i Kraj Basków).

JERZY WOJTYSIAK /Polska, Hiszpania/ - altówka. Urodził się w Szczecinie, gdzie ukończył podstawową i średnią szkołę muzyczną w klasie D. Rutkowskiego, następnie studiował w Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Z. Frieman. Pracował w Filharmonii Szczecińskiej, Filharmonii Łódzkiej, Teatrze Wielkim w Lodzi, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrze Symfonicznej „A. Toscanini” – Parma (Włochy). Od roku 1986 mieszka w Hiszpanii, równocześnie pracując w Orkiestrze Symfonicznej w Asturii, a od roku 1989 w Orkiestrze Symfonicznej w Navarra na stanowisku solisty altówek. Na przestrzeni lat grał w najlepszych salach na świecie, brał udział w najbardziej znanych festiwalach muzycznych, z renomowanymi solistami i dyrygentami. Dokonał wielu nagrań dla TVE i RN 2 "Canal Clásica". Jest jednym z zalożycieli „The Beethoven String Trio”, Kwartetu „Sarasate”, Sekstetu „Czajkowski”, Oktetu „Mendelssohn”, Orkiestry „Concerto”, Ludvig Kammer Orchester, Ludwig Symphony Orchestra.

HERWIG CORYN /Belgia, Hiszpania/ - wiolonczela. Urodził się w Belgii, w rodzinie z tradycjami muzycznymi. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku siedmiu lat i będąc uczniem Ostend Conservatoire, w wieku dwunastu zdobył nagrodę Bulcke - Kenipel. Będąc pierwszym wiolonczelistą Młodzieżowej Orkiestry Flandrii, zaczął również jako wirtuoz - solista występować z różnymi zespołami. Od najwcześniejszych lat wykonywał muzykę kameralną. Mając 17 lat, podjął studia w Królewskim Konserwatorium w Brukseli, które ukończył z wyróżnieniem. Kontynuował następnie naukę w Paryżu jako student M. Rostropowicza oraz M. Drobinsky, a także w Wiedniu, Nicei i Sienie. W 1987 roku został przyjęty do jednej z najlepszych orkiestr kameralnych na świecie "I Fiamminghi", z którą koncertował w najważniejszych salach Europy i świata (Musikverein w Wiedniu, Filharmonia Berlińska, Royal Albert Hall w Londynie, Metropolitan w Nowym Jorku, Bejing Concert Hall). Przez wiele lat był także solistą wiolonczel w Belgijskiej Orkiestrze Radia i Telewizji, wykładał też w Royal Conservatoire w Antwerpii. Od 2001 roku podjął współpracę jako solista wiolonczel w Orkiestrze Symfonicznej Navarry, został również członkiem Beethoven Klavierquartett. Regularnie też zapraszany jest jako solista do Orkiestry Narodowej Katalonii w Barcelonie. Wykonał wiele koncertów solo, grając z orkiestrami z Niemiec, Belgii, Holandii, Francji, Szwajcarii i Hiszpanii, nagrywając także wiele płyt. Ceniony jest również jako pedagog i pełni funkcję stałego konsultanta w Młodzieżowych Orkiestrach Katalonii i Kraju Basków. Wraz z amerykańskim altowiolistą P. Cortese dokonał w ubiegłym roku nagrania płyty, która została entuzjastycznie przyjęta przez krytykę międzynarodową („Strad”, „Fanfare” itp). W bieżącym roku oczekiwane jest ukazanie się jego najnowszego nagrania z Suitami na wiolonczelę solo J.S. Bacha.

plakat
plakat plakat
Quatour Europa 1
Quatour Europa 1 Quatour Europa 1
Quatour Europa 2
Quatour Europa 2 Quatour Europa 2
Quatour Europa 3
Quatour Europa 3 Quatour Europa 3
Quatour Europa 4
Quatour Europa 4 Quatour Europa 4
Quatour Europa 5
Quatour Europa 5 Quatour Europa 5
Quatour Europa 6
Quatour Europa 6 Quatour Europa 6
Quatour Europa 7
Quatour Europa 7 Quatour Europa 7
Quatour Europa 8
Quatour Europa 8 Quatour Europa 8
Quatour Europa 9
Quatour Europa 9 Quatour Europa 9
Quatour Europa 10
Quatour Europa 10 Quatour Europa 10
Quatour Europa 11
Quatour Europa 11 Quatour Europa 11
Quatour Europa 12
Quatour Europa 12 Quatour Europa 12
Quatour Europa 13
Quatour Europa 13 Quatour Europa 13
Quatour Europa 14
Quatour Europa 14 Quatour Europa 14
Quatour Europa 15
Quatour Europa 15 Quatour Europa 15
Quatour Europa 16
Quatour Europa 16 Quatour Europa 16
Quatour Europa 17
Quatour Europa 17 Quatour Europa 17
Quatour Europa 18
Quatour Europa 18 Quatour Europa 18

 Powrót