Drukuj

FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ W URLACH

Borys Somerschaf z zespołem
w programie
ROMANSE ROSYJSKIE

Czwartek, 25 lipca 2013, godz. 18:00
Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Urlach, ul. Piękna 8   plakat

Wykonawcy:
Borys Somerschaf - śpiew
Sergiusz Fendak - skrzypce
Jakub Niedoborek - gitara
Paweł Sójka - akordeon
Włodek Wargocki - kontrabas

Program:

Boris Fomin /muz./, Konstantin Podrewskij /sł./
Dorogoj dlinnoju

Fiodor Sadowskij /muz./, Jakow Połonskij /sł./
Pieśń cyganki

Władimir Sidorow /muz./, Andriej Szmuljan /sł./
Drużba

Nikołaj Fomin /muz./, Paweł German /sł./
Tolko raz

Wadim Kozin /muz., sł./, Jelena Biełogorodzkaja /muz./
Osień

Melodia ludowa
Mileńkij ty moj

Wadim Kozin /muz./, Jakow Jadow /sł./
Lubuszka

Wadim Kozin /muz./, Jakow Jadow /sł./
Smiejsia gromcze wsiech

Nikołaj Paszkow /muz., sł./
Nie ujeżdżaj, ty moj gołubczik

Emil Waldtejfel /muz./, Sergiej Gerdel /sł./
Miłaja

Konstantin Listow /muz./, Paweł Arski /sł./
W parkie "Czair"

Nikołaj Zubow /muz., sł./
Pobud' so mnoju

Oskar Strok /muz., sł./
Skażitie, poczemu

Iwan Wasiljew /muz./, Apołłon Grigorjew /sł./
Dwie gitary

BORYS SOMERSCHAF jest dyrygentem, kompozytorem, wokalistą i aranżerem. Urodził się w Moskwie 5 kwietnia 1968 roku w rodzinie o polskich korzeniach. Od ponad 20 lat mieszka w Warszawie. Edukację muzyczną rozpoczął w 1975 r., w kształcącej dyrygentów i wokalistów Chłopięcej Szkole Chóralnej im. A. Swiesznikowa. Już jako 8-letni chłopiec wyjeżdżał w trasy koncertowe, a od 14 roku życia kształcił się jako dyrygent chóru. Debiut dyrygencki odbył w 1985r. w Filharmonii w Swierdłowsku (obecnie Jekaterinburg). W latach 1986-1991 studiował dyrygenturę chóralną na Wydziale Wokalnym w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie u profesora B. Tewlina. W latach 1991-1996 jako stypendysta Rządu RP, ukończył dwa wydziały Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie: Wydział Wychowania Muzycznego w klasie dyrygentury chóralnej profesora Józefa Boka oraz Wydział Kompozycji u profesora Zbigniewa Bagińskiego. Głównym polem aktywności artystycznej jest działalność dyrygencka i muzyka chóralna. W okresie moskiewskim, latach 1975-1986 był członkiem Chóru Chłopięcego im. A. Swiesznikowa, z którym koncertował na najbardziej prestiżowych scenach Rosji, brał udział w nagraniach w profesjonalnych studiach Radio i TV oraz w wielu trasach koncertowych na całym obszarze byłego ZSRR. W latach 1986-1991 jako chórmistrz prowadził Moskiewski Chór Młodzieży i Studentów, z którym uczestniczył w wielu renomowanych rosyjskich festiwalach i konkursach oraz odbył trasy koncertowe po byłym ZSRR, Niemczech i Hiszpanii. Po przyjeździe do Polski, w latach 1991-1997, był dyrygentem i kierownikiem artystycznym Zespołu Wokalnego „In Corpore”. Zespół został laureatem Ogólnopolskiego Turnieju Chórów „Legnica Cantat” i zdobył cenne nagrody: II Programu Polskiego Radia za najlepszą emisję i dwukrotnie - wyróżnienie dla najlepszego chóru składającego się z osób pracujących.
W 1996 r. grupa zrealizowała szereg nagrań dla II Programu PR, a rok później uzyskała Certyfikat Klasy Międzynarodowej, z oceną Bardzo Dobrą na Międzynarodowym Konkursie Chórów Kameralnych w Marktoberdorf w Niemczech. W latach 1991-1994, jako baryton Somerschaf był również członkiem Zespołu Muzyki Dawnej „Cantus Firmus”, z którym brał udział w wielu koncertach, konkursach, nagraniach i trasach koncertowych. W latach 1996-1998 był także dyrygentem Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1999 roku Borys Somerschaf jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym Męskiego Zespołu Wokalnego „KAIROS”. Jest także autorem muzyki do wielu spektakli teatralnych, filmów dokumentalnych i seriali telewizyjnych. Współpracował m.in. z: Teatrem „Provisorium” i Kompanią „Teatr” z Lublina - przedstawienia: „Ferdydurke”, „Sceny z życia Mitteleuropy”, „Do piachu”; Teatrem Współczesnym w Szczecinie - „Porucznik z Inishmore”; Teatrem im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze - „Dialogi o zwierzętach”, „Romeo i Julia”; Teatrem im. J. Kochanowskiego w Opolu - „Żabia królowa”; Teatrem Polskim we Wrocławiu - „Chiny”; Studiem Buffo i Laboratorium Dramatu w Warszawie - „Agata szuka pracy”; Teatrem Współczesnym w Warszawie - „Wszystko w ogrodzie”; Teatrem Studyjnym w Łodzi - „Ja, Ferdydurke”. W latach 1997-2001, jako kierownik chóru i zespołu solistów, uczestniczył w nagraniach polskich wersji filmów dla dzieci: „Anastazja”, „Mulan”, „Książę Egiptu”, „Toy Story II”, „Król Lew II”, „Pocahontas II”, „Bambi”, „Dzwonnik z Notre Dame”, „Grinch”, „Piękna i Bestia” i innych. Komponował również muzykę do seriali telewizyjnych: "Klasa na obcasach" (TVP), "Miodowe lata" oraz do wielu programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych. Jako wokalista specjalizuje się w wykonaniach XIX i XX-wiecznych romansów rosyjskich. Wydał dwie autorskie płyty: „Śnił mi się sad – Najpiękniejsze romanse rosyjskie” (2005) i „Powiedz czemu…” (2010). Jako wokalista, aranżer i dyrygent uczestniczył również w nagraniach kilkunastu płyt z polską muzyką klasyczną m.in. zespołów muzyki dawnej Cantus Firmus i Ars Nova, Chóru Warszawskiej Opery Kameralnej, Chóru SGH i Męskiego Zespołu Wokalnego „KAIROS”. Brał również udział w nagraniach muzyki do filmów („Quo Vadis” w reż. Jerzego Kawalerowicza, „Wiedźmin” w reż. Marka Brodzkiego) oraz płyt Grzegorza Ciechowskiego, Zbigniewa Preisnera, Bajmu, Jacka Kaczmarskiego czy Michała Bajora. Koncertuje w Polsce i za granicą. Śpiewał m.in. w Filharmonii Lubelskiej, Kaliskiej, Opolskiej, Łódzkiej czy Pomorskiej, w Studiu TVP w Łodzi, Klubie „Blue Note” w Poznaniu, czy na Uniwersytecie Gdańskim.
Jest trzykrotnym laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Lublina „Za znaczące osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki” oraz dwukrotnym laureatem Nagrody Kulturalnej Marszałka Województwa Lubelskiego.

Borys Somerschaf 3
Borys Somerschaf 3 Borys Somerschaf 3
Borys Somerschaf 4
Borys Somerschaf 4 Borys Somerschaf 4
Borys Somerschaf 5
Borys Somerschaf 5 Borys Somerschaf 5
Borys Somerschaf 6
Borys Somerschaf 6 Borys Somerschaf 6
Borys Somerschaf 7
Borys Somerschaf 7 Borys Somerschaf 7
Borys Somerschaf 8
Borys Somerschaf 8 Borys Somerschaf 8
Borys Somerschaf 9
Borys Somerschaf 9 Borys Somerschaf 9
Borys Somerschaf 10
Borys Somerschaf 10 Borys Somerschaf 10
Borys Somerschaf 11
Borys Somerschaf 11 Borys Somerschaf 11
Borys Somerschaf 12
Borys Somerschaf 12 Borys Somerschaf 12
Borys Somerschaf 13
Borys Somerschaf 13 Borys Somerschaf 13
Borys Somerschaf 14
Borys Somerschaf 14 Borys Somerschaf 14
Borys Somerschaf 15
Borys Somerschaf 15 Borys Somerschaf 15
Borys Somerschaf 16
Borys Somerschaf 16 Borys Somerschaf 16

Powrót