VI FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ W URLACH
Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury w Urlach
Mazowiecki Instytut Kultury
4 lipca 2015
Wykonawcy:
Ewelina Siedlecka-Kosińska – sopran
Zespół Instrumentów Dawnych ARS NOVA
pod kier. Krzysztofa Owczynika
Joanna Nogal – altówka
Paweł Zalewski – viola da gamba
Mirosław Feldgebel – harfa
Krzysztof Owczynik – flety, krzywuły, kierownik artystyczny
Program:
Muzyka Zamku Warszawskiego Marcin Mielczewski (? – 1651) Anonim, XVII w Marco Scacchi (c.1600-c.1681) Bartłomiej Pękiel (? – 1670?)
Anonim, XVII w. Anonim, Vietoris Codex, ok. 1658 r. Bartłomiej Pękiel Anonim, XVII w., sł. A. Lewandowic-Strzeżowczyk Tabulatura Fuhrmana, 1615 r. Tabulatura Waisseliusa,1598 r. Anonim, XVII w., sł. A. Lewandowic-Strzeżowczyk Adam Jarzębski (ok. 1590 – pocz. 1649) | – tańce i pieśni czasów Adama Jarzębskiego – Canzona terza a 3 – Kędykolwiek teraz jesteś – Vobis datum est (instrum.) – Canon (Tres canones simul cantantur) – Canon (Aliud. Sex vocibus) – Jeszcze słońce promieni swoich nie straciło – Chodzony i Cenar – Fuga – Służyłem ja tobie – Volta Polonica – Goniony – Dobranoc ci Anusieńku – Tamburetta |
Ewelina Siedlecka-Kosińska – sopran. Urodzona w 1985 roku, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie skrzypiec prof. Tadeusza Gadziny oraz w klasie śpiewu prof. Bożeny Betley. Edukację muzyczną rozpoczęła od nauki gry na skrzypcach w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie. W latach 2004- 2007 była uczennicą klasy śpiewu solowego prof. Bożeny Betley w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie. Jest laureatką konkursów wokalnych: I Nagrody w II Ogólnopolskim Festiwalu Wokalnym im. Marii Stankowej (2005), III Nagrody w Pierwszym Konkursie Wokalnym Europejskiej Fundacji Promocji Sztuki Wokalnej Złote Głosy Mazowsza (2006), II Nagrody w IX Międzyuczelnianym Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej im. Edmunda Kossowskiego (2010), I Nagrody w I Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Giulio Perottiego w Ueckermunde ( 2011), Nagrody Specjalnej za wykonanie I pieśni muezina szalonego Karola Szymanowskiego na XIV Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari (2011). Była gościem 53. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Warszawska Jesień, I Festiwalu Młodych Kompozytorów Chopin Transgresje, Festiwalu Forum Musicum, Festiwalu Dni Polskie w Rosji, Warszawskim Festiwalu Chóralnym Na Królewskim Trakcie, XX Festiwalu Muzyki Dawnej, cyklu koncertów Mazowsze w Koronie. Jako skrzypaczka i wokalistka koncertowała na wielu scenach m.in. w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Kolonii, Wrocławiu, Olsztynie, Łodzi, w Sali Kongresowej w Warszawie, na Zamku Królewskim w Warszawie, w „Galerii Orskiego” w Zakopanem. Od 2009 roku jest członkiem trio „Euterpe” w składzie: Milena Szymańska – akordeon, Ewelina Siedlecka – skrzypce, Piotr Kosiński – fagot, z którym to zespołem w 2010 roku otrzymała I Nagrodę na „XVI Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej” oraz I Nagrodę „XVI Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych” w Sanoku. Od grudnia 2010 roku współtworzy cykl Poranki dla dzieci organizowany przez Polskie Radio i Radiową Trójkę w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Koncerty te są rejestrowane i transmitowane przez program Trzeci Polskiego Radia. Trzy z nich: Zagubiony pantofelek, Wielkanoc w skorupce i Pan Dzień Dziecka i Calineczka zostały wydane jako płyty przez Agencję Fonograficzną Polskiego Radia. W 2011 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ars Nova – zespół instrumentów dawnych istnieje od 1981 r., kierują nim Jacek Urbaniak i Krzysztof Owczynik. Ars Nova specjalizuje się w muzyce europejskiej XIII-XVI w. i należy do czołowych grup tego rodzaju w Polsce. Zespół występował w najważniejszych salach koncertowych w kraju i za granicą. Do najważniejszych osiągnięć fonograficznych zespołu należą premierowe nagrania wielu dzieł muzyki polskiego średniowiecza i renesansu. Zespół otrzymał wiele nominacji oraz nagrodę fonograficzną Fryderyk ’96 za płytę z muzyką polskiego renesansu Melodie na psałterz polski Mikołaja Gomółki. Zespół współpracował z wybitnymi polskimi śpiewakami i aktorami: Andrzejem Hiolskim, Jerzym Artyszem, Jadwigą Rappe, Wojciechem Siemionem, Zofią Rysiówną, Gustawem Holoubkiem, Jerzym Zelnikiem, Teresą Budzisz-Krzyżanowską. W ciągu trzydziestu trzech lat działalności Ars Nova zagrała ok. 700 koncertów w kraju i za granicą oraz nagrała 25 płyt CD. Brała też udział w spektaklach Opery Narodowej (Ludus Danielis, Jadwiga Królowa Polska) i Warszawskiej Opery Kameralnej (Cantigas de Santa Maria). Ars Nova wykonywała utwory współczesne i utwory inspirowane muzyką ludową. Zespół otrzymał odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej.