VI FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ W URLACH

Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury w Urlach

Mazowiecki Instytut Kultury

18 lipca 2015

Wykonawcy:

Arkadiusz Krupa – obój

Orkiestra Kameralna POLISH CAMERATA pod dyr. Marka Głowackiego

 

Program:

Wolfgang Amadeus Mozart

 

 
– Koncert obojowy C-dur KV314/271k

  Allegro
  Adagio non troppo
  Allegretto
– Symfonia g-moll KV 550
  Allegro molto
  Andante
  Menuetto
  Allegro assa

Arkadiusz Krupa – w 1995 roku ukończył z Wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Jerzego Kotyczki. Od 1997 roku do 2012 pierwszy oboista Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a od 2012 roku pierwszy oboista orkiestry Sinfonia Varsovia. W 1993 roku, wraz z Kwintetem AM w Krakowie, zdobył I Nagrodę oraz Wyróżnienie na III Ogólnopolskim Międzyuczelnianym Konkursie Muzyki Kameralnej w Bydgoszczy. W 1996 roku, już w kategorii solistycznej, zajął I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Oboistów i Fagocistów w Sieradzu. W 2000 roku Arkadiusz Krupa został laureatem II Nagrody na prestiżowym Konkursie Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi. Jako solista brał udział w wielu festiwalach, takich jak m.in. Warszawska Jesień, Tydzień Talentów w Tarnowie, Koncert Roku w Warszawie, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Festiwal Prawykonań w Katowicach. Również jako solista dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz płytowych dla takich wytwórni, jak Naxos, Virgin i Deutsche Grammophon. Wielokrotnie współpracował (także jako solista) z orkiestrami, takimi jak Sinfonietta Cracovia, Concerto Avenna. Był kierownikiem artystycznym Ensemble De La Cour. Od wielu lat współpracuje (koncertując na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych) w duecie z gitarzystą Michałem Nagy. W latach 1996-2013 roku był pracownikiem Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie jest adiunktem prowadzącym klasę oboju na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Odznaczony medalami państwowymi, m.in. „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Prowadzi liczne Kursy Mistrzowskie. Od 2013 roku jest wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia, projektu służącego doskonaleniu umiejętności gry muzyka orkiestrowego.  Gra na instrumencie marki „Ludwig Frank” Berlin.

Orkiestra Kameralna POLISH CAMERATA powstała w 1990 roku z inicjatywy uznanego polskiego wiolonczelisty i pedagoga prof. Stanisława Firleja. Zespół składa się z muzyków Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi oraz kadry dydaktycznej Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. W swoim repertuarze posiada utwory instrumentalne i wokalno-instrumentalne kompozytorów od baroku do współczesności, specjalizując się w wykonawstwie wielkich form oratoryjno-kantatowych, wystawianych z powodzeniem we współpracy ze znakomitym Zespołem Wokalnym all Antico. Z orkiestrą występowali tak znamienici soliści, jak Eugene Indijć, Anna Fedorova, Piotr Pławner, Krzysztof Jakowicz, Marta Boberska, Urszula Kryger, Czesław Gałka, Piotr Kusiewicz, Ryszard Minkiewicz, a także znany aktor Bronisław Wrocławski. W roku 2010, w związku z jubileuszem 20-lecia powstania orkiestry, zespół został uhonorowany medalem – Zasłużony dla Kultury Polskiej. Orkiestra dokonała nagrań dla PWSFTiTv i TVN.

MAREK GŁOWACKI – dyrygent i pianista, doktor habilitowany sztuki muzycznej w dziedzinie artystycznej Dyrygentura. Uczestniczył w Internationale Bach-Akademie prowadzonej przez wybitnego kreatora muzyki oratoryjno-kantatowej prof. dr h.c. Helmutha Rillinga. Dyrektor naczelny i artystyczny Orkiestry Kameralnej Polish Camerata. W roku 2010 został wyróżniony odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, zaś w 2012 Srebrnym Krzyżem Zasługi. Organizator koncertów i festiwali muzycznych. Jest także autorem prac naukowych z dziedziny retoryki muzycznej, opisujących największe dzieła muzyki oratoryjnej. Honorowy członek Towarzystwa Muzycznego im. K. Nicze w Pabianicach. Profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content